Na státním zámku Opočno zatím zůstává mobiliář, který podle soudu patří rodině Colloredo-Mansfeldů

13. březen 2023 08:19

Odvolací soud v Pardubicích před pár dny rozhodl o vydání části vybavení státního zámku Opočno rodině Colloredo-Mansfeldů. Jde o zhruba 250 předmětů, z bezmála sedmnácti tisíc, které na zámku jsou. Vyvlastnění bylo podle soudu protiprávní například u zbraní, loveckých trofejí nebo obrazů. Předměty, které návštěvníci zámku mohli doteď vídat při prohlídkách zatím navzdory rozsudku zůstávají na svých místech, jejich stěhování se momentálně nechystá.

„První věcí, které se to týká, je kočár v průjezdu, který znají všichni návštěvníci opočenského zámku. Dále jsou to děla, která jsme instalovali před třemi lety a jsou také součástí soudního rozsudku,“ říká kastelán Tomáš Kořínek.

Čtěte také

Bere mne dovnitř opočenského zámku a už míjíme další ze zhruba 250 věcí, o kterých soud zatím rozhodl. „Je to částečně ona slavná opočenská zbrojnice. Jedná se přibližně o 150 zbraní, které se nachází zejména na vstupním schodišti. Jsou to halapartny, palné i sečné zbraně, takový mix.

Procházíme ložnicí knížete. Postele, křesel i nočních stolků se rozsudek netýká, lustru ovšem ano. „Je to přesně tak. Je to zvláštní, ale výbavy pokoje se rozsudek netýká, lustru ano.

Čtěte také

Vstoupili jsme do velké obrazárny a právě tady se nacházejí ty největší kusy zámeckého mobiliáře, které nyní už státu nepatří. „Můžeme říci, že je to i nejcennější část onoho souboru. Například tato veliká plátna 4 x 3 metry, Vraždění betlémských dětí nebo Klanění pastýřů, obraz o váze půl tuny. To vše by se mělo vydat v rámci rozsudku.

Národní památkový ústav usiluje o to, aby předměty zůstaly na zámku. Požádal proto rodinu Colloredo-Mansfeldů o výpůjčku.

Dohoda ale zatím nepadla, říká právní zástupce Kristiny Colloredo-Mansfeld Jakub Fröhlich. „Klient teprve bude s Národním památkovým ústavem jednat. V každém případě si nemyslím, že by se v nějaké dohledné době mělo něco měnit.

Předměty tak zatím v Opočně pravděpodobně zůstanou. Současně ale obě strany čekají na rozhodnutí soudu v další části žaloby. V té jde o tisíce dalších kusů zámeckého mobiliáře. Termín jednání zatím Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou neurčil.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

Spustit audio

Související