Na silnicích v blízkosti Bělé u Pecky začaly opravy za 87 milionů

00716450.jpeg

Rozsáhlá rekonstrukce za zhruba 87 milionů korun čeká dvě silnice v blízkosti obce Bělá u Pecky na Jičínsku. Silničáři zde začali s pracemi a s opravami skončí až v listopadu. Na obou komunikacích bude částečně omezen provoz v místech, kde se bude stavět. Silnice budou zcela uzavřené jen při pokládání asfaltových vrstev a motoristé tou dobou budou muset jezdit objízdnými trasami. Rekonstrukce čeká 6,5 km dlouhý úsek silnice třetí třídy Vidochov - Stupná - Bělá u Pecky a přes 3 km dlouhou část silnice druhé třídy Nová Paka - Štikov - Bělá u Pecky. "Náklady na první stavbu se budou pohybovat kolem 57 milionů Kč, modernizace druhé vozovky bude stát asi 30 milionů Kč. Většinu financí jsme získali z fondů Evropské unie," uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Po opravených silnicích by mohli řidiči začít jezdit v listopadu. V době úplné uzavírky úseku Vidochov - Stupná - Bělá u Pecky (14. 4. až 24. 5., 8. 6. až 2. 8.) bude tranzitní doprava vedena pro oba směry z Vidochova přes Novou Paku do Bělé u Pecky. Po silnicích třetí třídy budou řidiči objíždět uzavřený úsek Nová Paka - Štikov - Bělá u Pecky. Objízdná trasa povede zvlášť pro směr z Bělé do Nové Paky a zvlášť pro směr opačný. Přesné datum, od kdy bude objížďka platit, bude teprve stanoveno. Pravděpodobně půjde o období od června do srpna.
Oprava silnic u Pecky patří mezi šest projektů, na které získal Královéhradecký kraj z Evropské unie přes 346 milionů korun. Celkem by letos mělo jít na opravy silnic v regionu i s evropskými příspěvky 800 milionů korun. V následujících pěti letech chce Královéhradecký kraj na opravy z vlastních zdrojů dát 1,3 miliardy korun. V regionu je celkem 3752 kilometrů silnic. Z toho 430 kilometrů tvoří silnice první třídy, zbylé silnice druhé a třetí třídy jsou ve vlastnictví kraje.