Na Rychnovsku vyrobí 280 000 aut ročně. Škoda Auto nabírá zaměstnance. Jak je o ně postaráno?

8. duben 2016

Automobilka Škoda Auto výrazně rozšiřuje výrobu v Kvasinách. Do konce roku vytvoří až 2 000 nových pracovních míst, část nových zaměstnanců se přitom po nástupu do práce chce na Rychnovsko přestěhovat a to třeba i s celými rodinami. Ovšem sehnat byt nebo dům, ať už ke koupi nebo pronájmu, je zatím problém…

„Každodenně se setkávám s tím, že se lidé zajímají o volné byty, pozemky. Volají, posílají e-maily," říká Jan Hostinský, který je nezávislým starostou Solnice, dvoutisícového města, v jehož katastru nedávno vyrostla nová průmyslová zóna automobilky.

Výstavba nových rodinných nebo bytových domů pro zaměstnance ale podle něj postupuje jen velmi pomalu.

Čtěte také

„Protože Solnice ani Kvasiny společně s Rychnovem nad Kněžnou nemají dostatečné kapacity, aby vygenerovaly dostatek ubytování a domů. Je to velice složité jak z hlediska jednání o pozemcích, tak investiční náročnosti," upřesňuje Jan Hostinský.

Situaci přitom dlouhodobě řeší přímo stát ve spolupráci s Královehradeckým krajem i samotnou automobilkou.

„Agentura CzechInvest se podílí a spolupracuje se zainteresovanými stranami na realizaci a nalezení řešení této situace," potvrzuje Petra Menclová z Agentury CzechInvest, organizace podřízené Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

Den otevřených dveří v závodě Škoda Auto v Kvasinách

Podle Pavla Tichého z Krajského úřadu Královehradeckého kraje by dotčená města a obce mohla dostat peníze z Ministerstva pro místní rozvoj: „Z těchto dotací by se měly financovat tzv. technické vybavenosti pozemků, které jsou součástí územních plánů těch měst a obcí."

Prozatím je velká část zaměstnanců místních, nebo dojíždí. Někteří i tři hodiny denně. I proto se v minulosti opravilo velké množství silnic a v plánu jsou i další změny.

„Týkající se například ochvatu Opočna, Rychnova nad Kněžnou, Solnice nebo Domašína, připravuje se i rekonstrukce silnice v Novém Městě nad Metují," doplňuje Pavel Tichý.

Do výrobního závodu v Kvasinách investuje Škoda Auto přibližně 7 miliard korun, v příštích letech v něm vyrobí až 280 000 vozů ročně.

autor: PLE
Spustit audio