Na půdě kostela ve Starém Rokytníku na Trutnovsku se desítky let ukrývala tajemná dřevěná stavba
Na půdě kostela ve Starém Rokytníku se skrýval pro památkáře i milovníky historie doslova poklad. Za starým trámem ležela několik desítek let dřevěná stavba. Nejde náhodou o model sousedního, už zaniklého jezuitského zámku? Pokud ano, byl by to naprosto unikátní objev.
Dřevěná stavba byla schovaná za trámem, je zaprášená a v poničeném stavu. Co necelý metr vysoká stavba představuje a k čemu sloužila, po tom teď spolu s odborníky pátrají členové spolku Přátelé Starého Rokytníku.
Čtěte také
„Je evidentní, že je to vršek střechy nějaké několikapatrové stavby.“ Na tajemnou dřevěnou stavbu se přijel do kostela svatého Šimona a Judy podívat ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu z Josefova Jiří Balský.
Bere do rukou jednu část po druhé a prohlíží si ji ze všech stran. „Tady vidíme jednu barokní kapli. Vidíme čtyři věže, které se nedají nějak spasovat k sobě. A vidíme tady nějaké torzo, zdá se zámecké budovy. A vidíme, že je to hodně nekompletní.“
Mohla by stavba představovat podobu sousedního jezuitského zámečku, ze kterého zbylo jen pár zdí a kamenů?
Čtěte také
To byla také první myšlenka objevitelky tohoto nečekaného nálezu Štěpánky Tryznové. „Části té budovy byly schovány na půdě kostela za stropními trámy. A mě zajímalo, kdo a proč tam něco takového uložil a co ta stavba může vlastně představovat.“
Zřícenina zámku je přístupná a tak se jdeme podívat pro lepší představu přímo tam, do jejího středu.
Do dnešních dnů se dochovalo pravděpodobně pouze jediné vyobrazení podoby zdejšího zámku. „Jedná se o krásnou, vrcholně barokní sochu svatého Floriána v Žirči, v jejíž spodní části jsou celkem čtyři reliéfní kartuše. Ty zobrazují skutečná místa a stavby.“
Jak tedy zámek vypadal?
„Ten zámeček, který tady stál, byla elegantní centrální stavba zhruba na čtvercovém půdorysu. Bohužel, po zrušení jezuitského řádu v 80. letech 18. století, zámeček přestal plnit svoji funkci. Uvádí se, že sloužil jako škola a na počátku 19. století vyhořel,“ vysvětluje Štěpánka Tryznová.
Teď ale zpět k nečekanému nálezu z půdy, který podle památkářů mohl vzniknout někdy ve druhé polovině 19. století.
Čtěte také
O tom, jestli může dřevěná stavba schovaná za starým trámem zobrazovat podobu zdejšího zámku, má teď Jiří Balský už jasno. „Můj závěr je, že přemýšlet o modelu jezuitského zámečku tady ve Starém Rokytníku není důvod. A jestli to je nějakým stavem inspirováno, to je možné, ale spíš to vypadá jako kulisy pro Betlém, který už tady ale nikdo nikdy neviděl.“
Po podobě jezuitského zámečku ve Starém Rokytníku na Trutnovsku tak budou památkáři i členové zdejšího spolku pátrat dál.
Související
-
Kostel ve Starém Rokytníku u Trutnova bude mít opravena vzácná vitrážová okna, poškozená vandaly
Vzácná vitrážová okna v kostele svatého Šimona a Judy ve Starém Rokytníku na Trutnovsku si odvezli odborníci do restaurátorské dílny. Obě barevné výplně jsou poškozené.
-
Broumovská skupina barokních kostelů zažívá vzkříšení. Od července budou národní kulturní památkou
V čase Velikonoc si na nás našel čas děkan římskokatolické farnosti v Broumově, farář Martin Lanži, který je bojovníkem za záchranu kostelů takzvané Broumovské skupiny.
-
Kostel sv. Marka v Potštejně je pod lešením. Odborníci zachraňují vzácné ornamenty zdobící průčelí
Obecní kostel svatého Marka v Potštejně na Rychnovsku dostane nový plášť. Barevně bude po celkové obnově ladit s kaplí na nedaleké hradní zřícenině.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Štve nás, že musíme pozemky odkupovat.‘ Havířov se dohaduje s Bakalovou firmou o místa k rozvoji
-
Adiktolog: Fentanyl u nás není tak dostupný jako v USA, kde zabíjí desetitisíce lidí. To jediné nás chrání
-
Chválit tehdejší nádheru hor? Toho se střežím, nechci ubírat mladým radost z putování, přiznává Nevrlý
-
‚Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,‘ věří 64letá žena z Bratislavy. Její syn žije s partnerem