Na profesi vlekaře připravuje studenty škola ve Vrchlabí. Je jedna ze tří v Evropě

2. březen 2015

V Česku je přes 700 lanovek a vleků. Škola, na které se budoucí lanovkáři mohou důkladně připravit, je zde ale pouze jedna, a to ve Vrchlabí. Maturitu studenti skládají třeba z výroby a úpravy sněhu, opravy strojů a řízení saní. Musí ale umět i dobře lyžovat nebo ovládat základy zdravovědy. V Evropě jsou školy tohoto typu už pouze tři.

„Měli by umět zasněžit celý kopec, upravit ho rolbou, provozovat lanovku a celé zařízení udržovat,“ vyjmenoval základní schopnosti absolventů ředitel vrchlabské střední odborné školy Václav Volejník.

Na praxi studenti jezdí do italských Dolomit, kde se seznamují s výrobou roleb, skútrů a lanovek.

Naučit se řídit rolbu je podle pracovníka areálu Zdeňka Háka náročné. Žáci v kabině stráví stovky hodin, než si osvojí vše potřebné. Důležitý je hlavně terén, ve kterém se rolba pohybuje.

„Každý sníh potřebuje jiné přítlaky, jiné záběry frézy, jinou rychlost. Nedá se to prostě naučit za den,“ vysvětlil.

Řídit musí studenti umět i sněžný skútr.

„Základní jízdu dopředu, dozadu, nějaké zatáčky, výjezd do prudkého kopce a sjezdy zase dolů, což je náročné, protože skútr se rád převrací,“ popsal manévry, které se na skútru učil provést, žák třetího ročníku Lukáš Brychta. Obor vlekaře si vybral, protože má rád zimu.

Jak ovládat lanovku, ukazuje studentům Vladimír Daliman. Vlek mohou pomocí tlačítek zastavit nebo zpomalit.

„Koukat se, jestli si lidi zavřeli sedačky, aby nezůstávali otevření. Pokud spadne lyže, musí se sebrat a poslat další sedačkou nahoru,“ vyčetl základní úkoly.

V případě potřeby musí absolventi vrchlabské střední školy také umět poskytnout první pomoc.

Spustit audio