Na opočenském zámku uvidíte, co jste ještě neviděli. Na podzim se chystají mimořádné prohlídky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na opočenském zámku připravují podzimní mimořádné prohlídky dosud nepřístupných prostor

Na opočenském zámku začaly přípravy na podzimní mimořádné prohlídky. Pro návštěvníky budou otevřená místa a místnosti, kam se běžně nemají možnost podívat. Jde například o pokoje, ve kterých služebnictvo kdysi připravovalo jídlo pro panstvo. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět původní kuchyňskou linku, brusku na nože nebo ledničku z 19. století. 

Zpřístupněných míst ale bude mnohem víc a reportérku Janu Házovou proto zajímaly podrobnosti. Na první prohlídku ji vzal kastelán zámku Tomáš Kořínek.

„Půjdeme se podívat do knihovny a spojovací chodby mezi zámkem, kostelem a letohrádkem. Dohromady má tato chodba 270 metrů a je to celkem unikát mezi českými hrady a zámky," říká Tomáš Kořínek.

Přicházíme ke dveřím a vystoupáme několik schodů.
„Za těmito dveřmi se nachází takzvaná Francouzská knihovna. Jedná se spíše, řekněme, o příruční knihovnu pana Colloredo-Mannsfelda. Protože ta hlavní, velká, krásná knihovna se skrývá na normálním prohlídkovém okruhu. Tohle byla menší knihovna, kde zámecký pán trávil více svého času. Kde měl hezky přizpůsobené pohodlí onoho začátku 20. století."

Opočenský zámek ukrytý v zeleni

Je vidět, že knihovna je úplně jiného rázu než zbytek zámku. Zatímco ten je honosný, tak tady jsou prostory až v uvozovkách chalupářské. Okna jsou jiná, je tu, na rozdíl od ostatních štukových stropů, dřevěný strop.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

„Je to právě dáno tím, že tato místnost vznikla na začátku 20. století. A v těchto prostorách už nebylo zapotřebí nějakým způsobem reprezentovat rodinu. Protože sem měli přístup pouze ti nejbližší členové zámecké rodiny. A na ty nebylo třeba dělat dojem," usmívá se Tomáš Kořínek.

Copak četl zámecký pán? Knih se zde dochovalo  hodně

„Tato místnost se nazývá Francouzská knihovna, protože mnoho z knih je ve francouzštině. Je to dáno tím, že pan Colloredo-Mannsfeld, poslední majitel opočenského zámku, miloval Francii, obě jeho manželky byly z Francie, takže se takové pojmenování přímo nabízí."

Jdeme se podívat do dalších unikátních prostor, které budou návštěvníkům k dispozici na podzimních mimořádných prohlídkách zámku. A to je již zmiňovaná spojovací chodba.

„Chodba samotná vznikla na původní hradbě, která chránila město Opočno. Potom, co odezněl středověk, hradby již nebyly zapotřebí, tak se ona hradba využila pro tuto krytou chodbu, spojující zámek, kostel a letohrádek," dodává Tomáš Kořínek.

V současné době správa zámku v Opočně vyklízí prostory, do kterých se návštěvníci budou moci mimořádně podívat během října.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související