Na největším sídlišti v Hradci Králové odstartoval netradiční projekt. Má přinést opravdové ovoce

5. prosinec 2024 08:06

Na Moravském Předměstí v Hradci Králové vznikl ovocný sad. Pracovníci technických služeb v něm v uplynulých dnech vysadili různé druhy stromů i keřů. Jsou mezi nimi například jabloně, hrušně, švestky nebo angrešty, ale i některé méně známé ovocné druhy jako je muchovník nebo jedlý zimolez. V okolních mnohapatrových panelových domech žije přes 10 tisíc lidí.

Čtěte také

Radnice o projektu mluví jako o pokusu, jehož výsledek bude záležet i na chování lidí. V létě má ovocný sad pomoci zlepšit klima a jablka nebo rybíz si v něm bude moct utrhnout každý, kdo půjde okolo. Do tří let by měl projekt přinést skutečné ovoce.

„Vykope se díra, do toho se hodí hnojivo, zasadí se strom, natlučou se kůly, udělá se ohrádka. A pak ve finále zalít a zakůrovat." Postup při vysazování více než sedmi desítek ovocných stromů a keřů popisuje Jakub Rotter, jeden z pracovníků technických služeb, kteří s výsadbou ovocných stromů pomáhali.

Podstatnou část projektu tvoří výzkum

Podílela se například Mendelova univerzita v Brně, Ostravská univerzita anebo Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský v Holovousech na Jičínsku.

„Náš výzkumný ústav doporučil dřeviny, které jsou adaptabilní a vhodné i do podmínek méně intenzivních z hlediska obhospodařování, z hlediska agrotechnických zásahů." Cílem projektu je podle vědeckého pracovníka Jiřího Sedláka zmírnit negativní dopady globální změny.

Čtěte také

Například v horkých letních dnech by měl sad v blízkosti největšího hradeckého sídliště pomáhat se snižováním teploty. „V tomto spolupracujeme s ČHMÚ a součástí této výsadby bude i velmi přesné měření meteorologických prvků jako je teplota, vlhkost a změny těchto jednotlivých parametrů."

Způsob pěstování bude podle Jiřího Sedláka organický, tedy bez využití pesticidů. Stromy by mohly začít plodit do dvou až tří let a ovoce bude moci ochutnat každý, kdo půjde kolem. „Ještě před tím jsme chtěli zjistit, jestli tam není nějaká zátěž třeba těžkých kovů, která by mohly být toxická pro ony stromy. To všechno dopadlo dobře, nic takového tam nebylo."

Čtěte také

Aby se stromům a keřům v městském prostředí dobře dařilo, použili pracovníci technických služeb při výsadbě speciální podpůrné látky. „Máme v tom zahrnuté i prvky, které se skládají například z hydrogelu, které by měly vázat a držet vodu v půdě. Dále je tam biologický substrát z ovčí vlny, který by měl vylepšit fyzikální strukturu půdy tak, aby se rostlinám zlepšily podmínky pro příjem živin."

Radnice k netradičnímu projektu uvádí, že je sad součástí plánu obnovy veřejných prostranství na sídlišti, doplňuje náměstek primátorky Adam Záruba zvolený za Změnu pro Hradec. „Je to takový pokus, jakým způsobem se ovocné stromy uchytí v městském prostředí, jak to bude fungovat, jaký vztah si k tomu najdou místní obyvatelé. Jestli to přijmou za své a budou to využívat, budou to chránit."

Na výsadbu město získalo bezmála třímilionový grant od státní Technologické agentury České republiky. Sad je volně přístupný a do budoucna by mohl podle náměstka Adama Záruby plnit například funkci komunitní zahrady.

Spustit audio

Související