„Na jedničku“ vyučovala v nouzovém stavu malotřídka v Radimi. Školáci pozadu nejsou, spíš naopak

28. květen 2020

V Základní škole v Radimi na Jičínsku se už zase drtivá většina školáků učí a v radimské mateřince si hrají předškoláci. 

Za výukou v nouzovém stavu se proto teď už mohla s klidným svědomím ohlédnout ředitelka školy Radka Koláčná.

Čtěte také

Ta každý všední den až do 22. května vyučovala z jičínského bydliště tři hodiny on-line první až třetí třídu, pak zaopatřila své děti a odjela na kole do Radimi, aby plnila ředitelské povinnosti spojené hlavně s papírováním.

I přes náročnost uplynulých dvou měsíců je spokojená, chválí spolupráci jak se svou kolegyní Kateřinou Babíkovou, která se podobně intenzivně věnovala čtvrťákům a páťákům, tak i s rodiči, ale hlavně se školáky.

Radka Koláčná řídí radimskou základní a mateřskou školu teprve od konce loňského srpna a jak říká, sama se postupně učí.

Radka Koláčná, ředitelka ZŠ a MŠ v Radimi na Jičínsku

Většina dětí je teď zase zpátky ve školních lavicích, kde výuka plynule navázala na předchozí on-line distanční vzdělávání.

Spolupráce s rodiči byla úžasná

„Už týden po uzavření škol jsme si říkaly, že bychom dětem mohly dát víc než jim jen zadávat úkoly. Zúčastnily jsme se videokonference, kde jsme se seznámily s platformami pro videovýuku. Pak jsme sedly a celý víkend se věnovaly přípravě," vysvětluje Radka Koláčná.

Čtěte také

A hned doplňuje.
„Jednoduché to rozhodně nebylo. V dalším týdnu jsme šly i k některým rodičům domů a tam připojení zkoušely. Teď víme, že to všechno mělo smysl, rodičům se ulevilo, myslím, že jsme je nepřetěžovaly, hodně jsme toho ve výuce stihly, pozadu rozhodně nejsme, naopak."

„A co bylo hodně důležité, děti se navzájem viděly. Výuku zvládala a s pomocí maminky s ostatními držela krok i naše žačka s kochleárním implantátem,“ popisuje Radka Koláčná, která už se na osobní setkání se školáky těšila a prý to tak bylo i naopak.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.