Na dovolené odhoďme své pracovní povinnosti, ale nikoliv dobré mravy. Respektujme prostor ostatních
Lektorka etikety Iva Pluháčková je hostem naší dnešní radioporadny. A povídáme si o cestování, ale nejen o něm. V létě odjíždíme často na dovolenou do zahraničí, kde se můžeme setkat s nejrůznějšími tradicemi a zvyky, s odlišnými pravidly společenského chování.
Co si tedy připomenout ještě před cestou, než vůbec vyrazíme do ciziny?
Léto vrcholí, užíváme si sluníčko, odhodili jsme na dovolené své pracovní povinnosti, ale co bychom odhodit rozhodně neměli, jsou dobré mravy. Bez dobrých mravů bychom mohli odjet jedině na nějaký opuštěný ostrov, kde budeme sami. Nikoho bychom nepotkávali, což by nás možná chvilku bavilo, ale společnost k životu potřebujeme.
Když vyrážíme na cesty, ať už autem, vlakem či letadlem, vždy budeme někoho potkávat a měli bychom respektovat prostor ostatních lidí.
Iva Pluháčková, lektorka etikety
Proto, když vyrážíme na cesty, ať už jedeme autem, vlakem či letadlem, vždy budeme někoho potkávat a měli bychom respektovat prostor ostatních lidí. Kdybychom to vzali do podrobností, takové ty základní věci, že nejsme příliš hluční, oblékáme se, jak to vyžaduje prostředí, když už potřebujeme zatelefonovat zážitky z dovolené, tak si dáváme pozor, abychom hovorem nerušili lidi okolo sebe.
Čtěte také
A našli bychom spoustu dalších věcí, na které bychom měli dbát, i když jsme na dovolené. Měli bychom dopřát dovolenou i ostatním okolo nás.
Pojďme k cestám letadlem nebo vlakem. Často sedíme vedle cizího člověka, jakých zásad se držet, co se týká třeba konverzace?
Je pravda, že někdy nám není příjemné, kdy se někdo cizí snaží navázat konverzaci, chce si popovídat o svých zážitcích. Ale prosím, věnujme mu vždy aspoň pár minut za svého času, a pak mu můžeme říci, promiňte, já si potřebuji odpočinout nebo chci si přečíst průvodce, potřebuji se soustředit. Ale určitě se nebraňme si s někým popovídat. Získáte nové informace, nové zážitky a možná i nová přátelství.
Jestliže už nechceme hovořit s cizím člověkem, požádejme toho druhého. Nebojte se říct, co potřebujete. Buďme k sobě navzájem upřímní.
Iva Pluháčková, lektorka etikety
Někdy je však těžké rozhovor vhodně ukončit, když už chci mít svůj klid. Měla byste na to nějakou radu?
Myslím si, že stačí, když zopakuji, že si chci odpočinout. Je pravda, že podle statistik zhruba až 8 procent lidí v letadle předstírá spánek, aby se nemuseli s nikým pouštět do konverzace. Ale to my nechceme, my jsme přece tvor lidský, pohodový, my spolu chceme hovořit.
Čtěte také
Ale jestliže už nás konverzace s prominutím, trošku otravuje, nebo se chceme prostě věnovat něčemu jinému, požádejme toho druhého. Promiň, já si teď chci přečíst průvodce a chci se dozvědět, co mě na cestě čeká. Nebát se říci, co potřebuji. Ano, buďme k sobě navzájem upřímní.
V různých zemích platí pro nás někdy až kuriózní pravidla, dokonce i zákony. Jak se na tohle připravit, kde hledat informace?
Na každou zemi a na každou cestu bychom měli být aspoň trošku připraveni. Kromě nějakého základního jazykového vybavení. Třeba se naučíme pár základních fází, podíváme se, co tam asi nosí místní za oblečení, a kam to nosí. Získáme určitá pravidla, co se tam děje. Pak budeme jednak vypadat jako domorodci a více zapadneme do země, ale také si to více užijeme.
Ti, kteří respektují všechna nařízení a zvyky dané země, kam se vydají na dovolenou, si svůj volný čas určitě užijí daleko víc.
Iva Pluháčková, lektorka etikety
A dokonce ti, kteří respektují všechna nařízení a zvyky dané země, si dovolenou určitě užijí daleko víc.
Celou cestovní radioporadnu s Ivou Pluháčkovou, lektorkou etikety, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.