Na Broumovsku sčítají ochranáři stavy výra velkého. Konec zimy a začátek jara je pro to ideální doba

6. březen 2025 08:00

V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v těchto týdnech ochranáři sčítají stavy výra velkého. Konec zimy a začátek jara je k tomu ideální, sovy jsou totiž slyšet nejvíc. Hájí si svá teritoria a samci lákají potenciální partnerky. 

Čtěte také

Jak sčítání sov na Náchodsku vypadá, to zjišťoval reportér Václav Plecháček.
Ochranáři sovy v přírodní rezervaci sčítají pravidelně a to, dalo by se říci, pomocí odposlechů. Do krajiny totiž umisťují diktafony a z následně pořízených nahrávek potom určují počet těchto největších českých sov.

Dnes pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny jeden z diktafonů vyzvedl nedaleko obce Velký Dřevíč. Ten byl v podomácku vyrobeném obalu kvůli ochraně před deštěm umístěný na větvi velkého smrku na kraji lesa. Na protějším svahu totiž v minulých letech pravidelně hnízdil pár výrů velkých.

A zvuky z diktafonu mohou potvrdit, jestli je v oblasti výr velký i nyní. Nahrává se samozřejmě především v noci, kdy jsou zvířata slyšet nejvíce.

Čtěte také

Kolik takových míst na Náchodsku je a jak se data z diktafonů vyhodnocují?
Podobných lokalit, kde se v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko výskyt naší největší sovy zjišťuje, je celkem 25. Například Adršpašsko - teplické skály nebo stolová hora Ostaš. Výři se neumí stavět vlastní hnízda, typicky tak hledají dutiny skal nebo obsazují opuštěná hnízda jiných dravců.

Mohou ale zahnízdit třeba i na zemi, například u kmene stromu. A s ohledem na svoji velikost ani tam nemají problém se ubránit případným predátorům.

Co se týče sledovaného počtu populace výra velkého, tak loni ochranáři jejich počty na základě zmiňovaných nahrávek odhadovali na 20 párů. Nejnovější čísla z území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko zveřejní za několik týdnů. Hned, co projdou stovky hodin nočních zvukových záznamů.

Čtěte také

Mikrofony v přírodě samozřejmě zachytí i zvuky jiných zvířat. Která jsou na nahrávkách slyšet nejvíc?
Nahrávky z diktafonů jsou samozřejmě plné zvuků například dalších druhů sov. U některých je možné rozlišit, zda houkají samci nebo samice. Typické je to například jak u zmiňovaných výrů, tak třeba puštíků.

V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko žije podle ochranářů 5 druhů sov. Například i kulíšek, který je nejmenší evropskou sovou a je velký asi jako špaček.

Ale diktafony samozřejmě nahrávají také třeba i zvukové projevy vlků, srnců, zajíců a úplně nejčastěji jsou zachyceny, podle pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny, ovšem pro mne trochu překvapivě, zvuky lišek.

Spustit audio

Související