Muzeum Dobruška zapůjčilo unikátní prvotiny malíře Františka Kupky na výstavu do Litomyšle

1. červen 2024 08:03

Vlastivědné muzeum Dobruška zapůjčilo do soukromé Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli pět obrazů světoznámého českého malíře Františka Kupky. Jde o sérii jeho prvotin z konce devatenáctého století, jeden ze znalců odhadl jejich cenu na víc než 70 milionů korun.

Stará radnice v Dobrušce na Rychnovsku, domov několika prvotin slavného českého malíře. Muzeum je zatím zapůjčilo v historii pouze jednou, před 30 lety do Japonska, teď je to podruhé.

Čtěte také

Muzeum zapůjčilo například unikátní malbu na plechu z roku 1885 - jde o firemní štít pro tehdejšího živnostníka Šišku, mezi dalšími zápůjčkami je třeba portrét otce Františka Kupky. Pro obrazy si dopoledne přijeli pracovníci firmy, která se specializuje na převoz vzácných děl. Po kontrole stavu obrazy zabalili do obalu - tzv. tajveku a následně i bublinkové fólie.

„Je to buď na přání zákazníka nebo podle našeho uvážení. Někdy se to dává jen do papíru, tohle je dražší varianta na cennější obrazy,“ vysvětluje Ladislav Zalužanský.

Společně s kolegou potom ještě balí obrazy do bublinkové fólie a přenáší do klimatizovaného auta. „Takový standard je pokojová teplota, zhruba 18 nebo 19 stupňů Celsia, doplňuje druhý z pracovníků převozní firmy Tobiáš Melichar.

Čtěte také

Kupkova díla potom naložili do auta, ve kterém je možné regulovat teplotu - pro převoz obrazů nastavili 18 stupňů Celsia. Zajímaly mě i bezpečnostní opatření pro převoz, pracovníci firmy o nich ale mluvit nechtěli.

Zatímco jeden ze znalců ocenil pětici obrazů na 72 milionů korun a ten nejdražší na 18 milionů, podle druhého ze znalců má pětice děl cenu „v uvozovkách jen 4,5 milionu korun, ten nejdražší 3 miliony. Není to ale nic výjimečného - odhady se často liší od reálné kupní ceny. Ta se navíc výrazně mění v čase.

Muzeum Dobruška zapůjčilo unikátní prvotiny malíře Františka Kupky na výstavu do Litomyšle

Třeba obraz Tryskání II byl v roce 2004 neúspěšně nabízen za zhruba 17 milionů korun, aby se před třemi lety na aukci v Londýně prodal za zhruba čtvrt miliardy korun, tedy asi patnáctkrát dráž.

Kupka málo známý a neznámý

Z Dobrušky odjely obrazy, které se výrazně liší od pozdější tvorby Františka Kupky, nejde totiž o abstrakci, říká vedoucí vlastivědného muzea Pavla Žďárková. „Jsou to ještě realistické práce, které Kupka maloval v době, kdy mu bylo 14 až 19 roků. Maloval je tady v Dobrušce.

Čtěte také

„První, úplně nejstarší známé jeho dílo je firemní štít pro jeho pana učitele, sedláře Šišku, protože možná mnoho lidí neví, že František Kupka byl původně vyučeným sedlářem. I když se tím nikdy neživil a údajně mu to vůbec nešlo. Takže můžeme být rádi, že se nakonec stal malířem, říká s úsměvem Pavla Žďárková.

Obrazy si zapůjčila Galerie Zdeněk Sklenář Litomyšl na výstavu s názvem "František Kupka: Málo známý a neznámý".

K vidění na ní podle produkční galerie Natálie Henclové bude téměř stovka raných děl slavného českého malíře. „Jsou to rané kvaše a grafické listy. Je tam soubor 52 listů dřevorytů Františka Kupky, které už jsou ale prvním abstraktním dílem v jeho tvorbě.

Výstava Kupkových děl se v Litomyšli pro veřejnost otevře v neděli 9. června a potrvá do 7. července. Pětice obrazů se potom vrátí zpátky do Dobrušky.

František Kupka odešel z Dobrušky po osmnácti letech pobytu, zakončeném nepříliš úspěšným vyučením řemeslu sedlářskému. Malířství začal studovat díky přímluvě starosty Archleba u mistra Studničky v Jaroměři, později v Praze, ve Vídni a v Paříži. V Paříži také žil s přestávkami od roku 1895 až do své smrti (24. června 1957 v Puteaux u Paříže). V Dobrušce, na domě, kde František Kupka prožíval svá mladá léta, je instalována pamětní deska. Kupkovo jméno nese i jedna z dobrušských ulic a největší základní škola ve městě. Před touto školou byl v souvislosti s mezinárodní konferencí o Kupkově životě a díle v roce 2008 odhalen památník připomínající jeho vztah k Dobrušce. Dobruška, Opočno a další obce založily dobrovolný svazek obcí, pojmenovaný Rodný kraj Františka Kupky.

Spustit audio

Související