Může se pes nakazit ptačí chřipkou? Jak poznáte, že je váš domácí mazlíček nemocný?

30. leden 2020

Aujeszkyho chorobou, kterou přenášejí divoká prasata, se nakazili lovečtí psi, s nimiž byli jejich majitelé na honu ve Zlíně na Vršavě. Dva z nich uhynuli, další dva veterináři utratili.
Choroba není nebezpečná pro lidi, v případě psů však má fatální následky. Nakazit se mohou přímým kontaktem s tělními tekutinami divočáka.

Jana Kudyvejsová a MVDr. Vilma Hypská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

V České republice se objevila nákaza ptačí chřipkou. U malého chovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou na Vysočině zaznamenali veterináři vysoce patogenní vir H5N8. Informovala o tom Státní veterinární správa.

Virus ptačí chřipky se naposledy v Česku objevil před třemi lety

Subtyp H5N8 je pro ptáky vysoce smrtelný, přenos na člověka ale nebyl zaznamenán. Stejný typ viru se v Česku objevil i v roce 2017, bylo kvůli němu vybito několik chovů.

MVDr. Vilma Hypská v naší veterinární radipooradně na téma: nemoci zvířat a jejich vzájemný přenos:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.