MUDr. Korda: Vše se zdokonaluje, pokrok bude určitě dál pokračovat. Až mi z toho mrazí v zádech

30. květen 2024

Hostem rádioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové je primář oční kliniky Oftex MUDr. Vladimír Korda. A chceme srovnávat klasické oční operace s těmi laserovými, protože pokrok v oční chirurgie je neuvěřitelný a téměř nezastavitelný, dá se říci.

Právě včera jsme měl na vyšetření kolegu chirurga, tak jsem ukázal několik našich přístrojů, které máme nainstalované, včetně nových laserů. A on říkal, to se není ani možné. Já, když jsem studoval medicínu, to je 20 let, tak byly k dispozici jen tři základní mechanické přístroje. V současnosti to jsou desítky přístrojů a různých laserů.

Takže všechno, co jste se naučil na vysoké škole, můžete zapomenout a stále studujete a vzděláváte se, protože to jinak nejde?
Hlavně se vše zdokonaluje. Jsou různé typy těch laserů, které mají nejrůznější hodnoty. Je to spojeno i s určitou přesností a jemností toho řezu nebo konkrétního výkonu. Trendem je nahrazovat jakoukoliv klasickou práci chirurga, to znamená skalpel nebo další nástroje, jako je třeba pinzeta, buď robotem, nebo právě tím laserem.

Když jsem před 20 lety studoval medicínu, byly k dispozici jen tři mechanické přístroje. Dnes to jsou desítky různých laserů.
MUDr. Vladimír Korda, primář oční kliniky Oftex

Nicméně vidíme, že robot v současné době pro operace šedého zákalu nebo pro operace sítnice není ještě tak zdokonalený. Ale podstatně zásadnější je pokrok v těch laserových operacích.

Čtěte také

To znamená, že pacienti zaznamenávají posun při operacích například i v pokroku při hojení operační rány?
Rehabilitace uvedu na příkladu jednoho laseru. Máme přístroj, který jsme si objednali v roce 2022, tzv. refrační laser na operace dioptrických vad, na odstraňování dioptrií. My jsme ho objednali a dodací doba byla asi tři čtvrtě roku. To byl typ 500, a než nám přístroj přivezli, vznikla tzv. osmistovka. Takže jsme rychle změnili objednávku a objednali si ten modernější.

Ten pokrok je takový, že jej zaznamenáte ne po desetiletích, ale po jednotkách let. Ty změny jsou tak výrazné

Co tedy takový nejmodernější laserový přístroj umí odoperovat, co se očí týče?
Můžeme říci, že jsme schopni laserem operovat vše. Od operace víček, přes pacienty s onemocněním suchým okem, kdy mají poruchu tvorby slz, na to máme laser. Pak je to ten hlavní laser, která se nejvíce používá v oční medicíně oční, ten je na rohovky, tzv. refrační laser, který má schopnost operovat dioptrické vady, jako je krátkozrakost, v nějakém případě i dalekozrakost a astigmatismus.

Můžeme říci, že jsme v oční medicíně schopni laserem operovat vše. Od operace víček, přes dioptrické vady až po šedý zákal.
MUDr. Vladimír Korda, primář oční kliniky Oftex

Pak máme laserový přístroj na operaci šedého zákalu. Jak už jsem v úvodu říkal, operaci už nedělá chirurg klasickým skalpelem nebo nějakým dalším nástrojem, ale ten řez o velikosti například 2,2 mm nebo i 1,1 mm, už provede laser. Chirurg jen zacentruje laser. Vyřízne v čočce jasně definované přesně centrované okénko, potom ještě nařeže šedý základ a jen tu hmotu odsaje.

Čtěte také

Oko je bránou do duše, říká se. A lidé mají obavy podstupovat operace, přeci jen oko je citlivý orgán a nikdo nedokáže dát záruku, že se nic nemůže při operaci stát.
Ale také není potřeba všechno hned operovat. K operacím by se měl člověk uchylovat skutečně až je problém objasněný a je potvrzeno, že konkrétnímu pacientovi pomůže.

Říkám si, jestli vás lékaře někdy dokáže nahradit umělá inteligence?
Myslím si, že umělá inteligence je už je v současnosti velmi vzdělaná a chytrá. Ale bude tam možná chybět takové to individuální, citové a emoční vnímání. Ale ono to s tím pokrokem všechno bude dál určitě pokračovat. Až mi z toho mrazí v zádech.

Vladimír Korda a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MUDr. Vladimírem Kordou, primářem oční kliniky Oftex, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.