Monumentální sousoší v Hořicích podle návrhu Ladislava Šalouna je první Husův pomník v naší zemi
Zastavíme se u monumentálního, jedenáct metrů vysokého Husova pomníku v Hořicích, který byl vztyčen před 110 lety v centru podkrkonošského města. Autorem návrhu byl slavný sochař Ladislav Šaloun a podle dostupných informací by to měl být i první Husův pomník na našem území.
Základní pískovcový kámen byl položen roku 1912 a pomník byl slavnostně odhalen 5. července 1914. Další Husův pomník od Ladislava Šalouna byl roku 1915 odhalen v Praze na Staroměstském náměstí, ten je bronzový. A třetí, také pískovcový, pak roku 1925 v Libáni na Jičínsku.
Čtěte také
Šalounův pomník v Hořicích má za sebou nedávné náročné restaurování, které by mělo pokračovat i v budoucnu. To následně se zaměří na bazének pod sousoším. Právě tady se s místostarostou města Hořic Pavlem Bičiště (SNK) sešla redaktorka Vlaďka Wildová.
Bohatou sochařskou tradici, spjatou od 80. let 19. století s existencí sochařsko-kamenické školy, dokumentuje množství soch nejen přímo v Hořicích, ale také v okolí. K těm, které nejvíc poutají pozornost, patří monumentální secesní symbolistní plastika, pomník Jana Husa podle návrhu českého sochaře Ladislava Šalouna.
Na zhotovení hořického sousoší bylo využito pískovce z lomu v Podhorním Újezdě. Sochařské práce podle Šalounova modelu provedl hořický sochař František Vejs (1871-1951).
Symbolika tekoucí vody, plynutí času a vítězství pravdy
Ve vnitřních prostorách pomníku se nachází i část technického zařízení dnes nefunkčních vodních prvků. A právě v protékající vodě je i symbolika tohoto díla, kterou ve svém návrhu uplatnil Ladislav Šaloun.
Podle Českopisu od Ivo Šafuse pomník představuje nejen postavu Mistra Jana Husa, ale symbolizuje i „pravdu“. Pravda je jako skála (proto je Husova postava monolitická) a slovo otvírá skryté vody, které se spojují v řeky ústící do bazénu.
Před pravdou prchá lež i klam (shrbené postavy vlevo), lidé omládlí a osvěžení slovem pravdy hledí vstříc slunci (muž a žena vpravo) na jih. Tyto myšlenky, které autor sám sepsal, byly vloženy do základu pomníku.
(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)
Související
-
Zachráněné sochy z cyklu Osm výtvarníků v osmi stoletích zdobí atrium Městského muzea v Hořicích
Restaurátorské práce na osmi sochařských dílech od Mořice Černila dokládají kvality Střední uměleckoprůmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích.
-
Od kamene k soše aneb Cena pro hořické muzeum. Zve vás na moderní cestu tradice města kamenné krásy
Muzeum v Hořicích bylo oceněno v kategorii Muzejní počin roku 2019 v národní soutěži muzeí Gloria musaealis. Ředitelka muzea M.A. Petra Zachovalová je naším hostem.
-
Hořický hřbitovní portál je kamenný unikát, jaký byste jinde v českých zemích hledali jen stěží
Na vršku kopce Gothard v Hořicích, který kdysi býval posvátným místem, leží hřbitov rozdělený na starou a novou část.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.