Moháč byl dějištěm bitvy, která rozhodla o osudu českého národa na dlouhých 400 let
Víte, kde je Moháč? Navštívit ho můžete cestou na Jadran, leží totiž na jihu Maďarska, blízko hranic s Chorvatskem a Srbskem.
Byl dějištěm bitvy, která rozhodla o osudu českého národa na dlouhých 400 let. Psal se rok 1526 a na českém a uherském trůnu seděl mladičký král Ludvík Jagellonský. Od jihu pronikala na území jeho říše osmanská vojska, a tak se vydal proti nim bojovat.
Armády se střetly právě u města Moháč. Jenže to byl boj dost nevyrovnaný. Zatímco Ludvíkovo vojsko spoléhalo v duchu středověké tradice na rytíře v brnění, Turci už bojovali ve stylu novověku - palnými zbraněmi. Uherská jízda tedy odhodlaně vyrazila proti nepříteli a nechala se vlákat do pasti, ve které ji čekal dělový kotel. Situace byla bezvýchodná a král, který jel v čele jízdy, se nechal přesvědčit svými pobočníky, aby se zachránil útěkem. Bohužel ale zamířil do mokřin a těžké brnění ho stáhlo do bažiny, kde zemřel. Bylo mu pouhých 20 let.
Bitva u Moháče trvala jen dvě hodiny. Její důsledky však měly vliv na celý středoevropský prostor. Osmanští Turci ovládli uherskou nížinu a na český trůn nastoupili Habsburkové – na dlouhá čtyři století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...