Moderní technologie postupují vpřed mílovými kroky a dříve narození s tím mohou mít problémy

3. červen 2021 10:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Semináře digitálních dovedností pro lidi nad 65 let se v Náchodě zúčastnilo několik seniorů

Stále dokonalejší digitální technologie mohou přinášet problémy zejména seniorům. Řešením mohou být různé vzdělávací kurzy. Například Městská knihovna v Náchodě nabídla ve spolupráci se spolkem Moudrá sovička kurz digitálních dovedností pro seniory. Lidé nad 65 let si při něm zdarma mohli vyzkoušet ovládání chytrého telefonu nebo tabletu.

„Tady uprostřed dole máme všichni nějaké kolečko nebo čtvereček. Je to prostřední tlačítko, když na něj kliknu, vždy se dostanu na hlavní stranu a vím, že tady mohu začít," říká lektorka Kristýna Herinková při semináři s názvem Vyzkoušej tablet a chytrý telefon v náchodské knihovně.

Čtěte také

Skupina seniorů sedí za stolem a pozorně ji poslouchají.
„Některým to jde pomalu, jiným rychleji. Ale musím říct, že učit seniory je velká radost. Protože oni se učit chtějí."

Nejstarší účastnicí tříhodinového semináře je paní Blažena. Doma má sice notebook, telefon ale stále používá ten tlačítkový.
„A teď mě všichni tlačí do toho chytrého telefonu. Všelijaké přeposílání a hovory, tak jsem se k tomu přinutila."

Telefon, senior

Kousek od Blaženy sedí Iva. Chytrý telefon si pořídila před týdnem, hned potom, co se rozhodla zúčastnit semináře.
„Spoustu let jsem měla jen ten tlačítkový."

Čtěte také

Do náchodské knihovny přišla s manželem. I on s chytrým telefonem teprve začíná.
„Hlavně mi jde o různé ikony a posílání SMS zpráv. Taky mě zajímá třeba to, jak se vloží a pošlou fotografie. To na tlačítkovém telefonu nešlo."

Prakticky všichni účastníci semináře se shodují, že rodinní příslušníci s nimi moc trpělivosti nemají, s lektorkou je to něco jiného.
„Takže co si zopakujeme? Chcete ještě jednou ukázat, jak se posílají fotografie?"

Kromě úplných základů se podle lektorky Kristýny senioři nejčastěji zajímají o nakupování na internetu, zálohování dat a samozřejmě také o bezpečnost při práci s citlivými daty.

Spustit audio

Související