Model Sudána, posledního samce severního bílého nosorožce na světě, doputoval z Čech do Keni
Národní muzeum v Praze vystavuje kostru posledního samce severního bílého nosorožce na světě Sudána. Před časem tam byl k vidění i velký model tohoto zvířete - odborně dermoplastický preparát, který po Sudánově smrti v roce 2018 nechal vytvořit a do Keni převést dvorský safari park. Legendární zvíře prožilo posledních 9 let v keňské rezervaci Ol Pejeta, předešlých 30 let v dnešním safari parku.
Převoz preparátu do Nairobi organizoval vedoucí oddělení komunikace Jan Stejskal. O podrobnosti transportu se podělil s redaktorkou Danou Voňkovou.
Ze Sudánu do Československa přivezl nosorožce severního bílého Sudána ing. Josef Vágner po odchytu ve volné přírodě v září 1975. V dnešním Safari Parku Dvůr Králové nosorožec prožil přes 30 let svého života a stal se tam otcem dvou samiček Nabiré a Nájin.
Čtěte také
V roce 2009 se Sudán vrátil do Afriky. 9 let žil v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni spolu se svou dcerou Nájin a vnučkou Fatu. O jejich bezpečí pečovala speciální ochranka. Cílem návratu těchto zvířat do Afriky byla poslední snaha o přirozené rozmnožení poddruhu, který byl na pokraji vyhynutí.
V pozdějším věku měl Sudán značné zdravotní problémy, které vedly k degenerativním změnám svalstva i kostí, na kůži měl rozsáhlé léze. Poslední měsíce svého života byl pod neustálým veterinárním dohledem. V roce 2017 se mu v noze navíc objevila infekce a ta postupně jeho stav zhoršovala. Veterináři proto 19. března 2018 rozhodli o jeho utracení. Sudánovi bylo 45 let.
Záchrana poddruhu nosorožce severního bílého je tak možná už jen pokusem o umělou reprodukci. Na světě žijí ještě dvě samice (Sudánova dcera a vnučka) a vědci mají naštěstí k dispozici i vzorky Sudánova spermatu.
Čtěte také
K uctění Sudánovy památky se v Keni 1. dubna 2018 odehrála ceremonie, které se zúčastnilo několik zástupců keňských úřadů a pracovníci rezervace včetně strážců. Sudánovi tam byla při té příležitosti odhalena pamětní deska.
Čtyři dny před Sudánovou smrtí, 15. března 2018, byla v New Yorku odhalena socha s názvem „Poslední tři“, která zobrazovala tehdy poslední tří žijící severní bílé nosorožce, Sudána, Nájin a Fatu.
Ve Dvoře Králové nad Labem na kruhovém objezdu u oční školy připomíná Sudána od 16. července 2019 socha kameníka Jana Brože a uměleckého kováře Pavla Vágnera, vnuka Josefa Vágnera.
Související
-
Na světě je dalších pět embryí nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Záchrana pokračuje
Tři roky po svém ustavení dosáhlo konsorcium BioRescue na záchranu severních bílých nosorožců pomocí technologií asistované reprodukce mimořádného úspěchu.
-
Jan Stejskal: Za tři roky by se mohlo narodit mládě v projektu záchrany nosorožců severních bílých
Záchrana nosorožců severních bílých, nejohroženějších savců planety, úspěšně pokračuje. Safari Park Dvůr Králové pokračuje v koordinaci tohoto mezinárodního projektu.
-
Populární samice Nájin se stala ambasadorkou projektu na záchranu nosorožců bílých severních
Je rozhodnuto, populární Nájin se stane nosorožčí ambasadorkou. Už nebude dárkyní vajíček potřebných k záchraně ohrožených zvířat, ale zůstane důležitou součástí projektu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejsem si jist, zda se zřícený most v Drážďanech dá opravit, říká odborník
-
Pro Jeseník bývá kritická řeka Bělá. Kvůli povodňové výstraze zasedne komise, říká starostka
-
Rusko v Kurské oblasti podle médii přešlo do protiútoku. Ukrajina zatím situaci nekomentovala
-
Harrisová byla v debatě věcnější a Trump neodolal jejím návnadám, říká amerikanistka Březinová