Mlázovicím se podařilo po dlouhých letech sehnat peníze na opravu památkově chráněné hřbitovní zdi

1. srpen 2020 10:09
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mlázovicím se podařilo sehnat peníze na opravu památkově chráněné hřbitovní zdi

Velké kameny, rozpadlé kusy betonu. Tak vypadá památkově chráněná hřbitovní zeď kolem kostela v Mlázovicích na Jičínsku. Z důvodu bezpečnosti je tam vstup zakázán, protože padající kamení může znamenat velké nebezpečí. Vedení obce, které kostel a zeď patří, dlouho shánělo peníze na opravu zdi. Teď se podařilo získat finance na první etapu.

Čtěte také

„Není to úplně ideální, když vám na dětské hřiště padají stokilové pískovcové kvádry. Tohle je školka, takže vlastně dolů za tím," ukazuje nezávislý starosta Tomáš Komárek jak se valily dolů kameny do zahrady mateřské školy.

Další nebezpečí hrozí na druhé straně, kde rozpadající se zeď ohrožuje lidská obydlí.
„V té třetí části to je bývalá mlázovická tvrz, tam je třetí část zdi. A tam jim zase kvádry padají na zahradu."

Dělníci už velkou část zdi rozebrali a vytřídili kameny.
„Část zdi byla z ohraněných kamenů, část byla jen z drobných kamenů vyskládaná, takže každý její úsek vypadal trochu jinak."

Na místo teď nastoupili archeologové

„Naše práce tady není zase nějak moc složitá. Spíš se staráme o to, aby stavba zbytečně nerozrušovala hřbitovní horizont," tvrdí archeolog Radek Novák.

Mlázovicím se podařilo sehnat peníze na opravu památkově chráněné hřbitovní zdi

A dodává, že na místě objevili velké množství lidských kostí.
„Kosti zůstanou tam, kde jsou. Nebude s nimi nijak zbytečně manipulováno a zůstanou neporušeny."

Čtěte také

Až archeologové za pár dní skončí s výzkumem, dělníci odklidí zbytky sutě a začnou hloubit základ pro novou zeď. Projekt počítá také s odvodněním.
„Aby voda, která teče od kostela, neničila základy zdi."

Vedení obce s opravou dlouhou čekalo, protože se nedařilo sehnat potřebné peníze. Teď je konečně má, konkrétně od Královéhradeckého kraje z programu Obnovy venkova půl milionu korun, od státu 430 tisíc a dalších 300 tisíc zaplatí obec.

Mlázovicím se podařilo sehnat peníze na opravu památkově chráněné hřbitovní zdi

Podle starosty Tomáše Komárka je potřeba zrealizovat i druhou a třetí etapu, aby areál byl kompletně opraven. Rozhodující ale bude jestli se podaří sehnat další peníze.
„Z našeho rozpočtu to financovat nelze. My máme dost co dělat už jen s onou spoluúčastí."

Práce v rámci první etapy potrvají do konce letošního listopadu.

Spustit audio

Související