Ministrův atentátník. Dramatizované zpracování okolností atentátu na Aloise Rašína z 5. ledna 1923
Atentát na ministra financí Aloise Rašína z 5. ledna 1923 je zatím jediným dokonaným atentátem na vysokého ústavního činitele v našich moderních dějinách. Pachatelem byl devatenáctiletý Josef Šoupal, anarchokomunista pocházející z Německého, dnes Havlíčkova Brodu. Jeho obětí potom politik, proslulý mimo jiné politikou rozpočtových škrtů.
Čtěte také
„Budu žít do devadesáti let tak jako moji předkové,“ říkával první československý ministr financí Alois Rašín svým přátelům. Nebyl to zase tak nepravděpodobný předpoklad, neboť členové Rašínova rodu vynikali dlouhověkostí a on sám proslul zdravím, kondicí a neúnavností.
Po ošetření na místě činu byl Rašín převezen do sanatoria v Praze Podolí a operován. Svolané přední lékařské kapacity konstatovaly, že jedna z kulek zasáhla řadu vnitřních orgánů, uvízla v páteři a poranila míchu. Ještě týž den telefonoval šéf sanatoria profesor Jedlička kancléři prezidenta republiky Přemyslu Šámalovi tragickou zprávu: „Stav doktora Rašína jest beznadějný.“
Přes tento beznadějný stav Alois Rašín se zraněním několik týdnů bojoval, zemřel až 18. února 1923 ve věku padesáti pěti let. I tento jeho poslední zápas ho však charakterizuje velmi výmluvně.
Čtěte také
Narodil se 18. října 1867 v Nechanicích ve východních Čechách, jako deváté dítě pekařského mistra Františka Rašína. Pílí i pevnou vůlí se postupně vypracoval nejen k tomu, že absolvoval práva na Karlově univerzitě, ale stal se i jednou z vůdčích postav české politiky. Před první světovou válkou působil v mladočeské straně a v roce 1911 dosáhl zvolení poslancem říšské rady ve Vídni.
Rašínovo krédo znělo: „Pracovat a šetřit.“ Jako ministr financí, jímž byl ve vládách první republiky celkem dvakrát, proslul politikou silné koruny. Silná koruna měla též vyjadřovat sílu nového státu - zde se mocně projevovalo Rašínovo vlastenectví, ba nacionalismus.
Nelze mu upřít velkou zásluhu na samotném zavedení československé měny, neboť mu předcházelo stahování a kolkování rakouských bankovek, operace velmi náročná, kvůli níž se dokonce na několik dní uzavřely československé hranice.
V pořadu Lenky Jaklové Ministrův atentátník z roku 1991 jsme si připomněli výraznou osobnost českých dějin doktora Aloise Rašína, od jehož narození uplynulo 155 let. V literárně dramatizovaném pásmu, připomínajícím okolnosti atentátu na tehdejšího ministra financí, účinkovali Milan Sandhaus, Petr Hübner, Leopold Běhan, Václav Dušek, Jiří Kalužný, Jarmila Cmíralová a Mirek Černý. Režie: Pavel Krejčí.
Související
-
Děti v hradecké škole se učily, jak poznat padělané bankovky
Rozeznat pravou a falešnou bankovku může být někdy těžké. Žáci základní školy Josefa Gočára v Hradci Králové to už umí. Ráno k nim totiž přijel obrněný vůz České ná...
-
Kraj připravil projekt na důkladné opravy domu Františka Škroupa, autora melodie české státní hymny
Královéhradecký kraj začne na podzim hledat zájemce o smysluplné využití Škroupova domu v Osicích. Budova už desítky let chátrá.
-
Zaplať! aneb Peníze zajímají každého. Velkou výstavu o...
Muzeum a galerie Julie Mezerové v Úpici se každý rok snaží vynést z depozitářů na světlo některou ze svých dalších sbírek. Jednou z nich je i velká numizmatická, na...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.