Milovníci zlatavého moku zkouší ve Vamberku pod dohledem zkušeného sládka vařit domácí pivo
Ve Vamberku na Rychnovsku se vařilo pivo. Město v historii sice mělo dva pivovary, mnoho lidí si prý ale i tak právě tento nápoj připravovalo v domácím prostředí. Tak proč to nezkusit i v dnešní době.
Čtěte také
„Tak, kdo bude dávat vodu? Ať to nestříká všude a naplňte tam 11,90 vody," sládek Milan Rambousek právě ukazuje, jak se dá uvařit pivo v domácích podmínkách.
Má na to speciální nádobu. Jak se jmenuje?
„To je varný hrnec, který slouží k celkové výrobě piva..
Co člověk potřebuje k tomu, aby si doma uvařil dobré pivo.
„Dobré je mít předpřipravený slad. Potom je možné dnes bez problémů koupit sušené kvasnice. Pak potřebujeme vodu, něco na mytí, nějaké plastové lahve a potom už bude pivo krásně zrát."
Čtěte také
Vypadá to úplně jednoduše. Vše se dá do varného hrnce a pivo je na světě.
„Možná to vypadá jednoduše, ale nemůže chtít po lidech, kteří s vařením piva začínají, aby technologiím odborně rozuměli. Pro ně je důležité, že slad nějak našrotují, namačkají a jsou šťastní, že získají sladkou, žlutou vodu. Základ budoucího piva, tedy sladinu."
Také pan René se přišel podívat, jak se vaří pivo. Už to někdy doma dělal?
„Ne, zatím ne. Už to tu pozoruji dvě hodiny a mám žízeň, že bych se o ni mohl opřít."
O historii vambereckého piva ví hodně Jiří Hostinský.
„Ve Vamberku byly dva pivovary. Ne tedy současně. Nejdříve byl panský pivovar, o kterém víme, že fungoval asi 200 let. A později tady vznikl měšťanský pivovar, který fungoval sotva 30 let."
Teď se tedy Vamberáci snaží dokázat lidem, že pivo si mlže doma uvařit prakticky každý.
„Zkoušel jsem to také, ale nevím, jestli mne přátelé chválili jen proto, aby neurazili. Bylo to svrchně kvašené pivo, takže mi moc nechutnalo."
Čtěte také
Jdeme se ještě znovu podívat k varnému hrnci, jak jsou už pánové s vařením piva daleko.
„Zatím ohříváme vodu. Jakmile docílíme přiměřené teploty, to znamená kolem 60 stupňů, potom takzvaně vystřeme surovinu."
Každá hospodyňka, když jde péct koláče nebo vařit svíčkovou, tak má představu, kolik zhruba času stráví v kuchyni. Když si půjdeme uvařit pivo, kolik času nám to zabere?
„Základní vaření je velmi jednoduché a krátké. Tedy v kuchyni můžete strávit zhruba 2,5 hodiny," dodává s úsměvem Milan Rambousek.
Koho zajímá historie vaření piva a pivovarnictví, může přijít v září do vambereckého muzea. Bude tam na toto téma instalovaná výstava s doprovodným programem.
Související
-
Pivovar ve Stěžerách přišel kvůli pandemii o čtyři miliony. Krizi mírní prodejem piva přímo z auta
Přišli jsme o čtyři miliony korun, případná třetí vlna pro nás bude fatální. Tak popisují ekonomickou situaci způsobenou koronakrizí spolumajitelé minipivovaru ze Stěžer.
-
Ovocné pivo se dá připravit i doma – stačí pivo a kvalitní sirup
Pro ovocné příchutě je dobré pivo, které není příliš hořké, aby hořkost nepřehlušovala chuť ovoce. Ale je dobré, abyste při pití poznali, že je to pivo, a ne limonáda.
-
Pivo nemusíte jen popíjet, čarovat se s ním dá i v kuchyni. Zkuste pikantní kuře na pivu a medu
S trochou nadsázky by se dalo říct, že kuře je takový novodobý králík. Poté, co se snížil počet chovatelů králíků, získalo kuře v českých domácnostech podobnou pozici.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Vláda chce germanizovat Česko, lže dezinformace. ‚Mimořádně přehnané,‘ soudí právník
-
Fico ještě nikdy nevládl tak křehké koalici. Musí řešit chaos, který do parlamentu přinesla Dankova SNS
-
Amerikanistka: Drogová krize je závažné téma napříč USA. Může rozhodnout i prezidentské volby
-
Musel jsem se plazit přes mrtvé Rusy. Realita je hnusná, říká český dobrovolník na Ukrajině