Mezinárodní den boje proti hluku připomíná, že ticho je vzácný artikl. I pro ohroženého tetřívka

11. duben 2019 09:20

Dnes je mezinárodní den boje proti hluku, který potvrzuje právo hájit klid před civilizačním ruchem. Hluk proniká i do míst, kde ještě před lety bylo ticho a slyšet byl maximálně zpěv ptáků a šumění větru. I v nejvyšších polohách dnes krkonošské ticho ruší sněžné skútry a čtyřkolky. Pro některé  živočichy je ticho dokonce podmínkou přežití.

S pracovníkem správy Krkonošského národního parku Jiřím Flouskem mluvila o hlukem nejohroženějším druhu u nás reportérka Eliška Pilařová.

Tetřívek je u nás ohrožený druh

„Je to zvlášť chráněný druh. Patří mezi nejohroženější v naší republice. Za posledních 40 let zmizelo z celé České republiky nějakých 80 procent tetřívků. S posledními dvěma životaschopnými populacemi se můžeme setkat v Krušných horách a v Krkonoších a Jizerských horách. Na území národního parku od roku 2001 do roku 2017 jich zmizelo 45 procent," vysvětluje Jiří Flousek.

Proč je právě u tetřívka ticho tak důležité?
„Prvotním důvodem proč tetřívci mizí je ztráta vhodných biotopů. Výhodou Krkonoš je, že těch vhodných ploch je tady relativně ještě dost. Ale za vhodný biotop musíme považovat i prostředí, kde má tetřívek klid. A míst, která by nebyla rušena, je velmi málo. Zejména v období toku, jsou-li opakovaně vyrušování na tokaništích, což se bohužel v Krkonoších stává, tak mají problémy s úspěšností hnízdění."

Tetřívek

A Jiří Flousek hned doplňuje: „Druhým kritickým obdobím z pohledu rušení tetřívka je zima. Tetřívci tráví větší část dne zahrabáni ve sněhu. Ony podsněžné nory opouštějí plus mínus dvakrát denně aby se nažrali. A v případě, že jsou opakovaně rušeni, tak se už vystavují riziku."

Při některých horských cestách jsou dokonce výstražné tabule s nápisem: Tetřívkova ložnice.
„Žluté výstražné tabule dáváme na turistické rozcestníky. Rádi bychom upozornili návštěvníky, že tady kolem nás žijí tetřívci, pozor na ně. A ony zmiňované trojúhelníkové výstražné cedule s nápisem Tetřívkova ložnice a s prosbou vůči návštěvníkům, aby do těch míst nechodili, dáváme jen tam, kde návštěvníci prošlápli lyžařskou stopu. v místech, kde už by neměli chodit ze zákona."

Jiří Flousek na závěr dodává: „Návštěvníci si myslí, že v zimních Krkonoších není možné ničemu uškodit, protože je všechno pod sněhem. Ale není to pravda. Tetřívek je vzorovým příkladem druhu, kterému skutečně hluk a obecně jakékoliv vyrušování ze strany člověka škodí."

Takže ticho, je stále vzácnější artikl.
„Určitě. A kde jinde by mělo být, než na území národního parku."

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související