Městská policie v Novém Bydžově nebude spolupracovat s nedalekými obcemi na měření rychlosti

18. září 2020 19:08
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Městská policie ve Vrchlabí se v těchto dnech hodně věnuje měření rychlosti

Novobydžovští strážníci nebudou pomáhat v nedalekých Smidarech nebo Skřivanech s měřením rychlosti. Obce se svou žádostí neuspěly a je to během několika týdnů podruhé, co selhala jejich snaha o zpomalení dopravy. Řidiči si totiž na hlavním tahu s povolenou padesátkou hlavu moc nelámou a fiktivní úsekové měření, které Smidary nainstalovaly, bylo v rozporu se zákonem.

Smidary a nedaleké Skřivany tak budou muset hledat další cesty, jak přimět řidiče k dodržování předpisů. Jednou z variant může být i zřízení vlastní obecní policie.

Čtěte také

Kamery a značky fungovaly, ale bez papírové spolupráce s městskou nebo státní policií byly nelegální - a tak je Smidary musely pod hrozbou správního řízení zase sundat.

Na nějakou dobu zabrala na řidiče kovová figurína policisty, kterou obec koupila za skoro 15 tisíc korun, jenže i ten je pryč, říká nezávislá starostka Dana Draštíková.
„Za značkou jsme měli u stromu přivázanou figurínu policisty s dalekohledem. To fungovalo, jenže nám ho bohužel někdo za 14 dní ukradl."

Rychlost řidičů ve Smidarech a především v místní části Červeněves je tedy i nadále vysoká. Městská policie z Nového Bydžova nepomůže - tento týden to zástupci města starostce ze Smidar potvrdili.

Podle novobydžovské radnice nejsou lidi - tabulkově má tamní městská policie osm míst, v práci je sedm strážníků a osmého se nedaří městu už delší dobu sehnat.

Měření rychlosti v Desné

A tak tento týden nezabrala ani nová nabídka ze Smidar.
„Že bychom se finančně podíleli na tom jednom městském policistovi, aby tam byl," říká Dana Draštíková.

Nezávislá starostka nedalekých Skřivan Karolína Hálová sice doufala, že k dohodě dojde, na druhou stranu s odmítnutím i trochu počítala.
„Je to zklamání a zároveň mne to trochu ani nepřekvapilo. Protože takový výsledek nám byl už sdělen před několika lety a je to stále stejná písnička. Že město Nový Bydžov na to nemá kapacitu."

Čtěte také

Obě obce ale nechtějí snahu o měření rychlosti nebo jiná opatření, která by dopravu mohla zpomalit, zatím vzdávat.

Skřivany by uvítaly zřízení obecní policie ve Smidarech, naznačuje Karolína Hálová.
„My bychom s nimi uzavřeli smlouvu a přispívali bychom finančně. Ale to je ještě věcí dalších jednání. A hlavně rozhodnutí zastupitelstev obou obcí."

Starostka Smidar Dana Draštíková myšlenku na zavedení obecní policie razantně neodmítá, Když ale nedokáží sehnat strážníka v Novém Bydžově, kde město nabízí i řadu bonusů, bude to nejspíš v pár kilometrů vzdálených Smidarech podobné.

A řešení dopravy by pak navíc zaměstnalo i další lidi, ví Dana Draštíková.
„Co s tím je potom práce. Přestupková komise to dostane a zase to vyjednává dál. Pozvat si ty lidi, zkrátka ta agenda je strašně složitá."

Přesto se zatím opatrně a nezávazně budou obě obce myšlenkou na vlastní obecní policii zabývat.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související