Město Hradec Králové zvýší od příštího roku ubytovací poplatek za každého hosta z 15 na 40 korun

25. září 2023 09:04

Za každého hosta, který přenocuje v Hradci Králové, bude město od příštího roku vybírat 40 korun místo dosavadních 15. Radnice využije možnost, kterou obcím už čtyři roky dává zákon o místních poplatcích, a to vybírat ubytovací poplatek až ve výši 50 korun. 

Čtěte také

Do této změny zasáhlo covidové období, kdy turistický ruch poklesl a radnice ponechávaly poplatky nízké. Teď ale postupně začínají vybírat víc.

„Patříme k městům, které mají jeden z nejnižších poplatků, je to 15 korun za noc. Rozhodli jsme se zvýšit tuto částku na 40 korun. Vyrovnáme se tak i ostatním městům,“ říká náměstkyně primátorky Ilona Dvořáková, zvolená za Rozvíjíme Hradec, zodpovědná v Hradci Králové za cestovní ruch.

Město vloni vybralo na ubytovacích poplatcích téměř 3 miliony, po zvýšení by to mělo být 7,5 milionu korun. Zhruba stejně získaly vloni na poplatcích v Peci pod Sněžkou. Návštěvníci tady platí 25 korun za noc. Ještě o 5 korun víc vybírají ve Špindlerově Mlýně. Vloni tak do rozpočtu získali téměř 19 milionů korun.

Čtěte také

„Příjem z poplatků z pobytu spadá samozřejmě do celkového rozpočtu a je pro město Špindlerův Mlýn stěžejní. Vzhledem k tomu, že o něm rozhodují zastupitelé, záleží kterým směrem, do které infrastruktury se který rok investuje tak, aby nebyl ohrožen provoz a potřeba zlepšovat kvalitu služeb, kteří sem přijíždějí, říká vedoucí finančního odboru tamního městské úřadu Věra Machová.

Na propagaci města využívají část z výnosů i v Jičíně, kde vybírají za noc 20 korun. Poplatek zavedly vloni. V Pardubicích ho radnice ve výši 30 korun nastavila až letos v červenci. Zákonem dané sloučení lázeňského a poplatku za ubytování snížilo například v Broumově jeho výši na 20 korun.

Čtěte také

Na co příjem dosahující ročně stovky tisíc korun město používá, vysvětluje nezávislý starosta Arnold Vodochodský. „Děláme z toho rekonstrukce chodníků, investujeme do propagačních materiálů, snažíme se propagovat zdejší ubytovatele, kteří nabízejí ubytování.

Na co půjde navýšení v Hradci Králové říká náměstkyně primátorky Ilona Dvořáková, zvolená za Rozvíjíme Hradec. „Tento poplatek bude z části financovat vznik destinačního managementu zapsaného spolku Hradecko, který bude zakládat právě proto, abychom zvýšili atraktivitu města a dostali sem co nejvíc turistů.

Ještě víc než v Hradci Králové, platí návštěvníci například v Praze nebo v Českém Krumlově, kde využili maximální zákonem povolenou výši 50 korun.

autoři: Naďa Kverková , baj
Spustit audio

Související