Město Hradec Králové zvýší od příštího roku ubytovací poplatek za každého hosta z 15 na 40 korun
Za každého hosta, který přenocuje v Hradci Králové, bude město od příštího roku vybírat 40 korun místo dosavadních 15. Radnice využije možnost, kterou obcím už čtyři roky dává zákon o místních poplatcích, a to vybírat ubytovací poplatek až ve výši 50 korun.
Čtěte také
Do této změny zasáhlo covidové období, kdy turistický ruch poklesl a radnice ponechávaly poplatky nízké. Teď ale postupně začínají vybírat víc.
„Patříme k městům, které mají jeden z nejnižších poplatků, je to 15 korun za noc. Rozhodli jsme se zvýšit tuto částku na 40 korun. Vyrovnáme se tak i ostatním městům,“ říká náměstkyně primátorky Ilona Dvořáková, zvolená za Rozvíjíme Hradec, zodpovědná v Hradci Králové za cestovní ruch.
Město vloni vybralo na ubytovacích poplatcích téměř 3 miliony, po zvýšení by to mělo být 7,5 milionu korun. Zhruba stejně získaly vloni na poplatcích v Peci pod Sněžkou. Návštěvníci tady platí 25 korun za noc. Ještě o 5 korun víc vybírají ve Špindlerově Mlýně. Vloni tak do rozpočtu získali téměř 19 milionů korun.
Čtěte také
„Příjem z poplatků z pobytu spadá samozřejmě do celkového rozpočtu a je pro město Špindlerův Mlýn stěžejní. Vzhledem k tomu, že o něm rozhodují zastupitelé, záleží kterým směrem, do které infrastruktury se který rok investuje tak, aby nebyl ohrožen provoz a potřeba zlepšovat kvalitu služeb, kteří sem přijíždějí,“ říká vedoucí finančního odboru tamního městské úřadu Věra Machová.
Na propagaci města využívají část z výnosů i v Jičíně, kde vybírají za noc 20 korun. Poplatek zavedly vloni. V Pardubicích ho radnice ve výši 30 korun nastavila až letos v červenci. Zákonem dané sloučení lázeňského a poplatku za ubytování snížilo například v Broumově jeho výši na 20 korun.
Čtěte také
Na co příjem dosahující ročně stovky tisíc korun město používá, vysvětluje nezávislý starosta Arnold Vodochodský. „Děláme z toho rekonstrukce chodníků, investujeme do propagačních materiálů, snažíme se propagovat zdejší ubytovatele, kteří nabízejí ubytování.“
Na co půjde navýšení v Hradci Králové říká náměstkyně primátorky Ilona Dvořáková, zvolená za Rozvíjíme Hradec. „Tento poplatek bude z části financovat vznik destinačního managementu zapsaného spolku Hradecko, který bude zakládat právě proto, abychom zvýšili atraktivitu města a dostali sem co nejvíc turistů.“
Ještě víc než v Hradci Králové, platí návštěvníci například v Praze nebo v Českém Krumlově, kde využili maximální zákonem povolenou výši 50 korun.
Související
-
Plánujete se vydat ještě letos v létě nebo na podzim do Krkonoš? Jak hodně jsou hotely vytížené?
Krkonoše mají podle hoteliérů tento týden ještě dobrou obsazenost. Podstatně jinak to ale vypadá o posledním prázdninovém týdnu a začátkem září.
-
Paříž se chlubí Eiffelkou a Vítězným obloukem. Hradec má Vítěze, Gočárovo schodiště a řeku navíc
Hlavní město lásky a milenců nebo Mekka umělců. To jsou přívlastky Paříže. Salón republiky ve východních Čechách nezůstává za touto světovou metropolí v mnohém pozadu.
-
VIDEO: Zpívající stromy i schody překvapí poutníky při procházce Hradcem Králové
Cestu do centra Hradce Králové po schodišti z Komenského ulice zpříjemňují zpívající stromy. V unikátním uměleckém díle se střetává příroda, hudba a architektura.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Gang internetových podvodníků fungoval jako firma. Lidem už se peníze vrátily, říká šéf elitních policistů
-
‚Dost bylo Fica.‘ Tisíce lidí protestovaly v Bratislavě proti vládě a chystaným změnám v justici
-
‚Neférová soutěž.‘ Unijní lídři v Pekingu vyzvali Čínu k narovnání obchodních vztahů se sedmadvacítkou
-
Rusko je stále pro většinu světa mocnost. Saúdové balancují mezi Moskvou a USA, míní arabista