Menšiny se do boje proti koronaviru aktivně zapojují, potvrzuje medička Nguyen Ngoc Anh

2. duben 2020
Nový typ koronaviru si v Evropě vyžádal už tisíce obětí.

Počet lidí nakažených koronavirem v Česku stoupá. Studentka 5. ročníku 1. lékařské fakulty Nguyen Ngoc Anh se obává, že to nejhorší je teprve před námi.

„Z Itálie se podle médií vrátilo přes 12 tisíc lidí. Nejen kvůli tomu budou počty nemocných nadále stoupat. Testy na koronavirus jsou navíc nyní dostupnější a rychlejší,“ vysvětluje Nguyen a podotýká, že dostat pod kontrolu šířící se nákazu můžeme jen tehdy, pokud budeme dlouhodobě minimalizovat její rizika:

Čtěte také

„Závisí to na mnoha faktorech - na počtech nakažených, na počtu lidí potenciálně rizikových, kteří mohou nemoc šířit a na tom, jak se dodržují opatření, která zavedla vláda, například na karanténě.“

Budoucí lékařka upozorňuje, že v tuto chvíli nelze uvažovat o tom, že by se populace bezpečně promořila nákazou:

„Každý rok se většina populace setká s chřipkou a většina těch, kteří onemocní, se z toho ve zdraví dostane. Bohužel hypotéza, podle které by byl koronavirus stejný jako chřipka, se nepotvrdila. Momentálně nemáme o koronaviru dostatek informaci, chybí lékařské studie a výsledky z nich.

Vládní nařízení jsou správná

Koronaviry patří do velké rodiny obalených RNA virů:

Čtěte také

„RNA viry jsou si částečně podobné, mají podobnou genetickou informaci. Rizikem může být i to, že na tyto viry nejsme připraveni, nejsme na ně zvyklí. Mimo koronaviry existuje celá spousta jiných virů a bakterií, u kterých je větší riziko úmrtí nebo hrozí vyšší počet nakažených.“

Nguyen s načasováním karantény a vládních nařízení zavedených v Česku souhlasí:

„Nemůžeme po lidech ze dne na den chtít, aby začali nosit roušku, na kterou nejsou zvyklí. Nemůžeme po nich chtít, aby ze dne na den přestali chodit do fitness, do divadla, do kina a aby přes 1.700.000 dětí zůstalo doma a nevycházelo. To zasahuje do osobních svobod.“

Menšiny pomáhají, třeba šitím roušek

Menšiny žijící v Česku pomáhají, kde se dá. Studentka medicíny se zapojila mezi další aktivní občany, kteří zprostředkovali nemocnicím a jednotlivým oddělením šité roušky:

„Jako stážistka na pediatrickém oddělení jsem si všimla, že na celé oddělení jsou jen čtyři respirátory. V lékárnách hned bylo všechno vyprodané – respirátory, roušky, dezinfekce, rukavice, … Proto jsem se na Facebooku spojila se skupinou Lam Cha Me CZ, která organizuje šití látkových roušek a posílá je do nemocnic nebo je šije pro veřejnost. Nakonec jsme se domluvili, že to budu já, kdo bude organizovat rozdělování roušek potřebným.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.