Medical point vrchlabské nemocnice bude ve špindlerovském areálu Svatý Petr fungovat i v létě

14. červen 2018 10:13
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trénink první pomoci, nasazování límce

Zdravotní sestry a lékaři vrchlabské nemocnice budou i v létě ošetřovat zraněné sportovce a turisty v medical pointu ve Špindlerově Mlýně. Na místě budou při velkých sportovních akcích, na které tradičně přijíždí hodně lidí. Medical point má za sebou první zimní sezónu.  Pomoc v něm našlo zhruba 250 lidí, převážně lyžařů.

„Na základě úspěšné zimní spolupráce jsme chtěli navázat létem na to, co se osvědčilo," říká za skiareál Marek Vampola.

Lékaři a sestry z Vrchlabské nemocnice budou v medical pointu sloužit při velkých sportovních a kulturních akcích jako je například běh krkonošská padesátka nebo sjezdy na horských kolech.

„Ten smysl je v tom, že z důvodu vyšší návštěvnosti lidí a vyšší koncentrace úrazů, to je ta chvíle, kdy je tam ta naše ambulance platná a má smysl," vysvětluje Petr Jindra, šéf medical pointu a lékařský náměstek nemocnice Vrchlabí.

Úraz (ilustrační foto)

A dodává, že už začátkem měsíce vypomáhal zdravotnický personál při otevření Bike Parku: „V sobotu byly dva úrazy a v neděli jeden."

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Už ve 350 případech pomohla při záchraně života záchranářům v Královéhradeckém kraji od začátku roku speciální mobilní aplikace s názvem Záchranka. Volající díky ní operátorovi na tísňové lince přesně lokalizuje místo nehody nebo úrazu. Právě tím se také urychlí i o několik minut výjezd sanitky. V Hradci Králové tuto aplikaci předvedli v praxi záchranáři při simulované dopravní nehodě.

Podle Marka Vampoly při podobných akcích je pravděpodobnost zranění účastníků velká a je potřeba mít lékaře přímo na místě: „Dá se předpokládat určité zranění, protože se jedná o adrenalinový sport. A tím my jsme zajistili zdravotnický dozor v bezprostřední blízkosti našeho areálu."

Kromě vybraných dnů bude ambulance ve Svatém Petru otevřena po celé léto každý čtvrtek.

„Vždy na dvě hodiny. To je z hlediska požadavků kraje, aby nezanikla registrace, tak musí být každá ambulance v provozu. Protože to je standartní ambulance," dodává Petr Jindra.

Každodenní provoz medical point spustí v zimě, až skiareál otevře sezonu.

Spustit audio

Související