Měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku se proměnil na domov čertů. Jak se peklo probouzí?

24. říjen 2018 10:38
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak se peklo probouzí - tak se jmenuje poslední letošní akce v dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku

Poslední letošní akce v dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku je určena především rodinám s dětmi. Jmenuje se totiž Jak se peklo probouzí. V hornické štole se na pěti stanovištích setkáte s patnácti čerty.

Repotérka Jana Házová se přesvědčila, že první z čertů čeká už u samotné pekelné brány.

Jako pekelný recepční vás vítám v pekle. Tady je to ještě pohodička, ale tam vzadu, tam už je to horší. Však uvidíte sami, čeká vás tam pokojíček, šatlava a dejte si pozor na Lucifera. Tak račte vstoupit, odemykám pekelnou bránu,“ vítá návštěvníky čert, kterému říkají Rumcajs.

Doly Jan, Julie a Bohumír. Stopy hornictví východních Čech najdete v Žacléři a v měděném dole

Snímek areálu Hornického skanzenu v Žacléři

Hornický skanzen Žacléř a areál dolu Jan Šverma jsou poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. 

Zájemci o vstup do pekla musí projít železnou bránou a postupují dál dlouhou, červeně osvětlenou chodbou. Zdraví se vůbec v pekle?

Všude se zdraví. To je přeci slušnost,“ říká Kryštof Krajnyak, jeden z pekelných rarášků v pokojíku. A vysvětluje: „Hrajeme si tady s dětmi, než půjdou za samotným Luciferem. Spíš ty ratolesti uklidňujeme, že se nemusí ničeho bát. A potom teprve přijde to hlavní.“

Organizátorka pekla v dole Bohumír v Jivce Květa Jirmanová upřesňuje, co tady pro návštěvníky vlastně připravili: „Lidé procházejí malým čertovským pokojíčkem, kde jsou dva rarášci. Uvidí také čertovskou koupelnu, kde se naučí správně čistit zuby. A nakonec samotný Lucifer v pekelném sále posoudí ty jejich hříchy.“

Jak se peklo probouzí - tak se jmenuje poslední letošní akce v dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku

Novinkou letošního roku je také svozový autobus. Ten neřídí jen tak někdo.

Ano, řídí ho čert, který je vlastně mezi lidmi na zemi ve vyhnanství a musí si tady odpykat své hříchy, které napáchal v pekle,“ směje se Květa Jirmanová.

Čtěte takéMěděný důl Bohumír

A dodává: „Ukazujeme všem, že i v pekle je to stejné jako na zemi. I čerti si musí plnit své povinnosti. A čerti tady zase učí děti plnit to, co mají.“

Kdo chce zažít pravou pekelnou atmosféru, tak má šanci v měděném dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku ještě o prodlouženém víkendu od soboty 27. do úterý 30. října.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související