Máte psa s průkazem původu a chcete, aby i štěňata byla takzvaně papírová. Co pro to musíte udělat?

21. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Štěně

V koronavirovém období, které už trvá dlouho, byl velký zájem o psy a je prostě nedostatek štěňat. Navíc těch s průkazem původu. Aby i vaše štěňata získala průkaz původu, musíte psa nebo fenu takzvaně uchovnit. Co to všechno obnáší a znamená vám vysvětlíme v radioporadně se zvěrolékařkou Vilmou Hypskou z Hradce Králové. 

MVDr. Vilma Hypská v naší rozhlasové veterinární poradně na téma: podmínky pro uchovnění psa.

„Musím říct, zatím se zájem o štěňata a pejsky nepřerušil a stále trvá. Pochopitelně začala už standardní školní docházka, takže v řadě rodin se upravuje režim. A bude zajímavá informace, jak to budou zvládat štěňata, kterým už jsou dnes třeba dva roky, jak se budou na tuto změnu adaptovat."

Nenahrává tato doba, kdy je nedostatek štěňat, právě množitelům?

Čtěte také

„Samozřejmě, určitě to bylo bohužel velmi ziskové období. Navíc ceny se vyšplhaly do extrémních výšek, jaké za celou dobu nepamatuji. Takže i poctiví chovatelé se už často ptali, kde je vůbec hodnota toho štěněte. Když se podívají na inzeráty, které se objevují, tak ty částky jsou enormní."

Když si koupíme psa nebo štěně s průkazem původu, tak to automaticky neznamená, že bude opět mít papírová štěňata. Musíme pro to něco udělat. Kde začít?

„Co se týká těchto kroků, tak některá plemena to mají poměrně jednoduchá, jsou to často plemena společenská, vyloženě mazlíčci. Ale u většiny plamen pracovních a služebních jsou požadavky především na zdravotní stránku. Aby průkaz původu byl nejen garancí toho, že je ověřený otec a matka, ale samozřejmě vedle garance určitého vzhledu a povahy psa je i nějaká, alespoň částečná, jistota co nejlepšího zdraví u toho pejska."

MVDr. Vilma Hypská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tedy postup je takový, že je nutné nejdříve zajistit veterinární vyšetření psa a pokud to dopadne dobře, mohu pokračovat dál. Ale pokud to nevyjde dobře, tak bohužel už ostatní zkoušky nebo výstavy asi nemají smysl?

„Samozřejmě to neznamená, že se majitel nemůže výstav účastnit, je to určitá společenská akce a setkání pejskařů a fanoušků toho daného plemene."

Čtěte také

Prvním krokem by tedy mělo být lékařské rentgenové vyšetření stavu kloubů a potom jsou ještě nutná další vyšetření?

„Samozřejmě musíme si dobře nastudovat podmínky klubu. To je důležitá věc, každý majitel pejska by se měl rozhodnout, v jakém klubu bude to své štěně uchovňovat. Podotýkám, že pro stejné plemeno je možnost se pohybovat třeba ve dvou až třech klubech a ty podmínky se tam liší. Jsou tam i různí posuzovatelé a různá doporučená vyšetření. Část těch vyšetření musíte absolvovat. Je to pro začátečníka celkem složité, často doporučuji kontaktovat zkušené chovatele, aby poradili. Protože těch vyšetření je opravdu hodně a týkají se nejen kloubů, ale také očí, srdíčka, vyšetření ledvin. Tedy je to skutečně velká anabáze, musíte navštívit několik veterinárních pracovišť."

Celou radioporadnu s veterinární lékařkou Vilmou Hypskou o uchovnění psů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související