Máme zdravý chrup! Demineralizace jako nejvyšší stadium volání zubu o pomoc, aby na něm nevznikl kaz
Hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové je zubní lékař MUDr. Petr Bednář. Naším tématem je jednak prevence, ale i léčba některých zubních onemocnění. Probereme i zubařské zákroky. Lékaři tvrdí, že bychom neměli svádět naše problémy na sklon k vyšší kazivosti, ale že je to odraz správného mechanického čištění zubů.
Jaký je váš názor na elektrické zubní kartáčky?
Elektrické kartáčky vnímám jako takovou z nouze ctnost. Když má člověk třeba problémy s rukama, zkrátka mu ruce nefungují tak, jak by měly, tak potom je elektrický zubní kartáček vítaný pomocník. Samozřejmě dnes se preferují sonické kartáčky, i když i ten mechanický se nedá zatracovat, ale je potřeba to s ním umět.
My zubaři vnímáme, že elektrický zubní kartáček má zkrátka určitá specifika pro použití, tak ho nedoporučujeme jako na běžícím páse.
MUDr. Petr Bednář, zubař
Ale pro normálního zdravého člověka je to prostě jen drahá záležitost, protože ten kartáček zuby nevyčistí ani lépe, ani rychleji než normální kartáček. Když si umí vyčistit zuby normálním kartáčkem, tak to je jen drahá legrace.
Čtěte také
Pro děti to má smysl jako přitáhnutí k tomu procesu čištění, protože se jim to líbí, bzučí to, občas to i svítí, takže tady bych motivační faktor nepodceňoval. My to ale vnímáme tak, že elektrický zubní kartáček má zkrátka určitá specifika pro použití, takže ho nedoporučujeme jako na běžícím páse.
Vy máte na Facebooku skupinu s názvem Máme zdravé zuby, kam lidé posílají své dotazy a prosí o konzultaci. Často se ptají i na tzv. demineralizaci u dětí, o co se jedná?
V podstatě jde o to, že kaz, když si jej představíme jako díru v zubu, tak samozřejmě začíná tím, že se ze zubu začínají uvolňovat minerály, prostě ubývají a ubývají. A když jich chybí příliš, tak vznikne díra v zubu a už se to musí spravit. Ale když jich nechybí zase až tolik, tak se to zubu projeví jen jako bílý flek. A to je právě ona demineralizace.
Zubař potřebuje, aby si pacient čistil doma zuby správně a pravidelně. Chrup se pokrývá povlakem a je tedy nutné se naučit to čistění dobře.
MUDr. Petr Bednář, zubař
A je to takové nejvyšší stadium volání o pomoc. Prostě je potřeba ten zub lépe čistit, aby se demineralizace nezhoršovala. Protože když to necháme bít, tak se z toho bílého fleku, který ze začátku má nad sebou krásně hladkou a tvrdou sklovinu, postupně začne měknout, hrubnout, povrch už je nerovný a za chvilku z toho bude díra.
Čtěte také
Jak se díváte na pravidelnou návštěvu zubní hygieny? Je podle vás nutná a jak často na ni chodit?
To je dnes takový trend, posílat člověka na dentální hygienu. Já, když posílám člověka na dentální hygienu, tak chci, aby se tam naučil si zuby správně čistit. Člověk potom potřebuje nějaký dozor a kontrolu, to mohu udělat já během preventivních prohlídek. A pokud jsou tam nějaké drobné nedostatky, opravíme je hned.
Když je toho víc nebo člověku to čištění vysloveně nejde, tak ho na hygienu pošlu znovu. Ale zase jen s tím důrazem, že hygienistka mu musí ukázat, co má dělat doma. Když ona mu zuby jednou nebo dvakrát za rok vyčistí, to vlastně nehraje tak důležitou roli. Protože ona se tím pasuje pouze do role dentální uklízečky.
Čtěte také
Zubař potřebuje, aby si pacient čistil doma zuby správně a pravidelně. Protože už 2 nebo 3 dny po tom, co on se vrátí z dentální hygieny, už jsou zuby zase pokryté povlakem. Tedy jde prostě o to naučit se je čistit dobře. Můžete si to dělat doma v klidu a sám, vyčistit si zuby bez všech mašinek kolem a hygienistku v podstatě nebudete potřebovat.
Nebo radíme lidem, že stačí, když přijdou jednou za rok na prevenci k nám a druhý půlrok ať si nechají na kontrolu u hygienistky, která zkontroluje to čištění.
Celou zubní radioporadnu se stomatologem Petrem Bednářem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Péče o zdravé zuby dítěte začíná už v těhotenství. Gravidní žena by si měla dát chrup do pořádku
Stomatologická radioporadna. Zdravé zuby si chceme všichni udržet co nejdéle, ideálně napořád. Bez pořádné péče se to ale neobejde. A čím dříve začneme, tím lépe.
-
Není důležité kolikrát denně, podstatný je výsledek! Vše o čištění zubů s MDDr. Janem Schmidtem
Zubní radioporadna. Pozvání do rozhlasového studia přijal zubní lékař Jan Schmidt ze stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
-
Jaké jsou zásady správné péče o náš chrup? Zuby a úsměv jsou vaší vizitkou
Doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková a Květa Prouzová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Téma: správná péče o zuby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.