Máme jen jeden čas a jeden svět! Představení Živly jičínské ZUŠ je současným varovným mementem

13. únor 2024 08:12

„Máme jen jeden čas a jeden svět...,“ tak by mohlo znít motto komponovaného představení Živly, na němž se podílejí všechny obory Základní umělecké školy v Jičíně. Ve středu 14. února nabídnou v premiéře pro veřejnost divákům v jičínském Masarykově divadle propojení textu s tancem, zpěvem a hudbou. 

Autorkou scénáře je učitelka literárně dramatického oboru jičínské ZUŠ Martina Komárková, která si svůj herecký tým zkontrolovala na kostýmní zkoušce v Porotním sále Valdštejnského paláce v Jičíně. Pomyslnou oponu tam na chvíli rozhrnula redaktorka Vlaďka Wildová.

Představení Živly je tvůrčím propojením oborů Základní umělecké školy J. B. Foerstera v Jičíně s živly, které dnes a denně, drsně, jemně i nenápadně poukazují na změny klimatu.

Pořad je prolínáním tvorby žáků tanečního, hudebního, pěveckého, výtvarného i literárně dramatického oboru jičínské umělecké školy s cílem upozornit vrstevníky na školních představeních, ale i veřejnost na hrozbu zkázy světa a na odpovědnost za život na naší planetě.

Pokud se my lidé nepolepšíme, trest musí přijít

Je tu také „Zlo“, černé memento jako zhmotnění lidské pýchy, které prochází královstvími živlů a varuje před následky toho, jak se lidé chovají k přírodě.

Čtěte také

Matka Země, kterou v představení ztělesňuje Johana Janoušková, mi na první kostýmní zkoušce (kdy všechno klaplo na jedničku) představuje hlavní myšlenku komponovaného pořadu Živly: „Pokud se my lidé nepolepšíme, trest musí přijít. A už víme, že to není fikce“.

Jediný kostým, který je třeba na této zkoušce trochu upravit, patří právě „Zlu“. Podle kostymérky a módní návrhářky Petry Plítkové, která spolupracuje i s profesionálními divadly, je třeba jeho černý úbor ještě malinko zabrat.

Matka Země z představení Živly

Napadá mě, že by tedy i „Zlo“ mohlo být čím dál útlejší a my naopak zodpovědnější.

„Živly“ jsou pro účinkující obtížné. Ale zvládají

Podle učitelky literárně dramatického oboru Martiny Komárkové, která připravila scénář a představení režíruje, to pro účinkující bylo hodně náročné: „Hrají v něm samozřejmě i nováčci, ale komponovaná hra je hodně založena hlavně na atmosféře. Nejsou tam v podstatě dialogy jako v běžném dramatu. A právě to je pro děti velmi obtížné: musí porozumět, vcítit se a patřičně reagovat ve chvílích, kdy je to zapotřebí. A zvládají to!“

Taneční vstupy v představení má na starost učitelka Alena Kavanová, hudební sekci učitelé, manželé Pavel a Ludmila Krčmárikovi, kteří vybírali hudbu a nacvičovali se svými žáky i zpěváky.

Premiéra pro veřejnost se uskuteční ve středu 14. února od 18 hodin v Masarykově divadle v Jičíně. Ještě předtím jsou připravena čtyři představení pro základní a mateřské školy. „Živly“ tak celkem uvidí i na dva tisíce školáků a předškoláků.

Spustit audio

Související