Malý orgán velkého významu! Motýl v těle, to je štítná žláza. Proč je její funkce tak důležitá?
Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena dvěma laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky. Pro svoji správnou funkci potřebuje štítná žláza jód, který vychytává z krve a poté ho zabudovává do svých hormonů.
MUDr. Pavla Řehořková hovoří v naší radioporadně o problematice a onemocnění štítné žlázy.
Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několika prvních letech po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.
Onemocnění štítné žlázy
Pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy je asi čtyřikrát častější u žen než u mužů. Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.
Na co si dát pozor? Příznaky onemocnění štítné žlázy:
nevysvětlitelná změna hmotnosti, dlouhotrvající chrapot, pocity tlaku v krku, problémy s polykáním nebo dýcháním, změny tepové frekvence, pocit bušení srdce, pocit únavy, psychické problémy (deprese, smutek, úzkost, neklid, potíže se spánkem, podrážděnost, …), vypadávání vlasů, suché a lámavé vlasy, chladné ruce a nohy nebo naopak nadměrné pocení a nesnášenlivost tepla, problémy s trávením, bolest končetin, ztuhlost svalů a kloubů, výkyvy cholesterolu, oční problémy, nepravidelná menstruace, poruchy plodnosti, křehké nehty, brnění rukou, atd.
Ze začátku se onemocnění vyvíjí pozvolně a příznaky jsou málo charakteristické - únava, suchá kůže, zácpa. V případě, že se nemoc rozvine, následují další příznaky. Nemocný je spavý, unavený, rychle se vyčerpá a pohybuje se pomalu.
Čtěte také
Vyžaduje teplé prostředí a ač je většinou dost oblečen, stěžuje si, že mu je zima. Pokožka je suchá, může se až olupovat.
Nemocnému vypadávají vlasy, nehty se mu lámají a třepí. Mnohdy dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Pacienti často pociťují bušení srdce, zvyšuje se tlak krve. U žen dochází k poruchám v menstruačním cyklu. Jak tělo zadržuje tekutiny, pacienti mohou přibývat na váze a dochází k otokům končetin.
Pokud se onemocnění potvrdí, je léčba většinou celoživotní. Jejím základem je podávání chybějících hormonů. Léky je potřeba užívat s odstupem od ostatních léků a jídla. Ideální doba je zhruba půl hodiny před snídaní.
Prevence
Preventivně nebo u lehké formy onemocnění štítné žlázy můžeme doplňovat jod - ideálně v přírodní formě.
Zdrojem jodu jsou mořské ryby, plody nebo řasy, třešně, višně, mořská sůl, vejce, brokolice, hrách, čokoláda, pórek, mrkev, rajčata, rybíz, cibule, česnek.
Celou radioporadnu s MUDr. Pavlou Řehořkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Světový den jódu. Nedostatek tohoto prvku způsobuje zpomalení psychického vývoje
Díky jodidování soli a obohacování potravin jodem se Česko v roce 2000 zařadilo mezi země, jejichž obyvatelstvo celkově nedostatkem jódu netrpí.
-
Pro zdravé kosti, srdce a dobrou náladu je důležitý dostatečný přísun „slunečního“ vitamínu D
Vitamín D bývá často zmiňován ve spojitosti s dětským růstem. Má totiž vliv na správný vývoj kostí a zubů. Dostatečný příjem vitamínu D je ale důležitý v každém věku.
-
Kostní denzitometrie - kdo by ji měl podstoupit? Jak se měří kvalita kostní tkáně?
MUDr. Pavla Řehořková v naší radioporadně na téma: kostní denzitometrie. Kdo by ji měl podstoupit? Jak se měří kvalita kostní tkáně a jaké jsou doporučení pro pacienty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka