Malý orgán velkého významu! Motýl v těle, to je štítná žláza. Proč je její funkce tak důležitá?

7. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vyšetření štítné žlázy (ilustrační foto)

Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena dvěma laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky. Pro svoji správnou funkci potřebuje štítná žláza jód, který vychytává z krve a poté ho zabudovává do svých hormonů.

MUDr. Pavla Řehořková hovoří v naší radioporadně o problematice a onemocnění štítné žlázy.

Blanka Malá a MUDr. Pavla Řehořková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několika prvních letech po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.

Onemocnění štítné žlázy

Pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy je asi čtyřikrát častější u žen než u mužů. Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.

Na co si dát pozor? Příznaky onemocnění štítné žlázy:

nevysvětlitelná změna hmotnosti, dlouhotrvající chrapot, pocity tlaku v krku, problémy s polykáním nebo dýcháním, změny tepové frekvence, pocit bušení srdce, pocit únavy, psychické problémy (deprese, smutek, úzkost, neklid, potíže se spánkem, podrážděnost, …), vypadávání vlasů, suché a lámavé vlasy, chladné ruce a nohy nebo naopak nadměrné pocení a nesnášenlivost tepla, problémy s trávením, bolest končetin, ztuhlost svalů a kloubů, výkyvy cholesterolu, oční problémy, nepravidelná menstruace, poruchy plodnosti, křehké nehty, brnění rukou, atd.

Ze začátku se onemocnění vyvíjí pozvolně a příznaky jsou málo charakteristické - únava, suchá kůže, zácpa. V případě, že se nemoc rozvine, následují další příznaky. Nemocný je spavý, unavený, rychle se vyčerpá a pohybuje se pomalu.

Čtěte také

Vyžaduje teplé prostředí a ač je většinou dost oblečen, stěžuje si, že mu je zima. Pokožka je suchá, může se až olupovat.

Nemocnému vypadávají vlasy, nehty se mu lámají a třepí. Mnohdy dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Pacienti často pociťují bušení srdce, zvyšuje se tlak krve. U žen dochází k poruchám v menstruačním cyklu. Jak tělo zadržuje tekutiny, pacienti mohou přibývat na váze a dochází k otokům končetin.

Pokud se onemocnění potvrdí, je léčba většinou celoživotní. Jejím základem je podávání chybějících hormonů. Léky je potřeba užívat s odstupem od ostatních léků a jídla. Ideální doba je zhruba půl hodiny před snídaní.

Prevence

Preventivně nebo u lehké formy onemocnění štítné žlázy můžeme doplňovat jod - ideálně v přírodní formě.

03478195.jpeg

Zdrojem jodu jsou mořské ryby, plody nebo řasy, třešně, višně, mořská sůl, vejce, brokolice, hrách, čokoláda, pórek, mrkev, rajčata, rybíz, cibule, česnek.

Celou radioporadnu s MUDr. Pavlou Řehořkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související