Málokdo ví, že v Otovicích na Broumovsku mají muzeum dřevěných lžiček a starých věcí

27. květen 2018

Dřevěné lžičky a předměty denní potřeby z první poloviny minulého století. To všechno uvidí návštěvníci v malém soukromém muzeu v Otovicích na Broumovsku. Jeho majitel Josef Štěpán exponáty dlouhá léta sbíral, všechny dřevěné lžičky navíc sám vyrobil. Kdo se do muzea chce podívat, musí se nejdřív objednat po telefonu. Stejně jako naše reportérka Jana Házová.

Přiznám se, že teď ani nevím, jestli vcházím k vám domů nebo do muzea. „Tady jsme měli obchůdek. A teď už je tady takové malé muzeum," vysvětluje Josef Štěpán.

Co tady najdeme za poklady? „Tady je například velká stá lžička. Bylo jich nakonec sto." Na stěně šteme nápis: Sto lžic Josefa Štěpána. Stvořeno a vystaveno díky této lžíci. Díky dřevěné, zvláštně pokroucené lžíci.

„To mě právě vyprovokovali. Že když těch lžic udělám sto, tak že mi udělají výstavu," usmívá se Josef Štěpán.

A ta veliká stá lžička má jistě také svůj příběh. „Je ze špalku lipového dřeva. Po chvilkách jsem na ní pracoval asi týden."

Když nahlédneme do další místnosti, tak tam je toho daleko víc, nejen lžičky. To je pokoj jak z minulého století.

„Je tady stolek, hrací stroj, gramofon, vše ze začátku 20. století či z období první republiky. Kdo by se chtěl přijít podívat na mé lžičky a další věci, tak stačí zavolat a telefonicky se objednat. Je tady cyklostezka a jezdí tady okolo turisté. Tak občas se někdo přijde podívat," dodává Josef Štěpán.

Spustit audio

Související