Lyžařský běžecký areál ve vrchlabských Vejsplaších se dočká změn. Na co se můžete těšit?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zasněžování - u hotelu Ski

Vrchlabský běžecký areál bude mít modernější zasněžovací systém. Zvýší se také osvětlený prostor pro večerní lyžování. Městu se totiž podařilo získat do vlastnictví pozemky v katastru sousední obce.

Sněhová děla se rozjedou hned jak přijde víc mrazivých dnů po sobě. Loni se spustila koncem listopadu.

Pracovníci dokončují rozšiřování rozvodů na zasněžování. Celkem do této části areálu přijde kolem 300 metrů potrubí.

„Povedlo se nám protáhnout rozvody zasněžování i na stranu řekněme jilemnickou, do katastru obce Horní Branná, kde se normálně za potokem lyžuje," říká Roman Charvát, který má celý vrchlabský areál na starosti.

Díky tomu bude výroba technického sněhu letos v zimě jednodušší než tomu bylo doposud.
„Museli jsme poměrně složitě sněžná děla zásobovat vodou a elektrickou energií různými prodlužovačkami a hadicemi, kde potom voda zamrzala a padaly pojistky. Takže teď se nám bude dělat opravdu lépe."

Objevily se dva nové hydranty a přibude také osvětlení

„U každého hydrantu je stožár se čtyřmi světly, takže ona mobilní světla, která tam byla loni na louce, byla částečně nahrazena pevnými stožáry s lepšími světly. Takže tam za potokem bude lépe vidět, než bylo dosud."

Běžecký areál ve Vejsplaších

Podle místostarosty Vrchlabí Alfréda Plašila z Volby pro město by mělo být zasněžování také podstatně rychlejší.
„Čerpadla byla nastavena na nějaký vteřinový provoz a bylo možné je jen regulací posílit. Takže dávají o něco víc vody a tím pádem můžeme zapojit více sněžných děl současně."

Aktuálně se řeší parkovací plocha u areálu

Míst je tu dostatek pro běžkaře, kteří přijedou ve všední den nebo o víkendu. Ale když se tu pořádá akce, tak přichází problém.

„V momentě, když lyžaři pořádají nějaké celostátní závody, tak naprosto nedostačuje ta plocha. Je tam zapotřebí nějakých 50 parkovacích míst navíc," dodává Roman Charvát.

Běžecký areál ve Vejsplaších doznává dalších změn. Nově se naváží materiál na cesty po kterých povedou běžecké stopy abychom zabránili prosakování spodní vody a izolovali tak nastříkaný sníh, který bude lépe vyzrávat. Stoupání na „umělou horu“ bude mírnější, ale zato o něco delší. Nově se také chystá další přejezd potoka, vzhledem k lepší návaznosti na jednotlivé úseky okruhu.

To by mělo vyřešit parkování u plánovaného aquacentra, kde má vzniknout až sto parkovacích míst. Jenže to bude nejdříve až za dva roky.

Spustit audio

Související