Lyžařské areály jsou kvůli vládním opatřením mimo provoz. Přesto do Krkonoš přijelo dost turistů

29. prosinec 2020 08:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lyžařské areály jsou mimo provoz, přesto do Krkonoš přijelo dost turistů

Vleky na horách stojí, některé lanovky přepravují jen pěší turisty a běžkaře. Hotely jsou zavřené, část restaurací má výdejní okénko. Přesto je v Krkonoších poměrně hodně lidí a plánují tam zůstat až do Nového roku. Ubytováni jsou buď v zimních kempech nebo ve vlastních či pronajatých apartmánových bytech. 

Provozovatelé lyžařských areálů přichází o největší tržby, které by v těchto dnech měli, přesto se připravují na znovuotevření.

Čtěte také

Pan Josef s manželkou a vnoučaty vyšli z karavanu a se sáňkami se vydávají na procházku.
„Víc nemůžeme. I když není lyžování, tak se nikde v hospodě nemůžeme ohřát. Je to takové divné. Přesto nás to neodradilo vydat se do Krkonoš. Co v Praze? To je snad ještě horší."

V zimním kempu měli s předstihem zamluvené místo, kdo přijede teď nemá šanci.
„Hodně lidí tu má sezónní stání, tak ti mohou přijet. A ostatní, kteří by chtěli také přijet, mají prostě smůlu."

Čtěte také

U Labe potkáváme paní Zdeňku, raději by prý byla na lyžích místo toho šlape pěšky podél toku.
„Vyrážíme na procházky, trochu to jde na běžky. Máme psa a děti, takže chodíme bobovat na nějaký kopeček. Je to takové smutné. Na lyžování jsme se těšili."

Přestože vleky a i lanovky tady v centru Špindlerova Mlýna stojí, ve Svatém Petru je poměrně živo. Děti bobují a sáňkují. Jsou tu také lyžaři. Pan Oldřich zrovna na lyže nasazuje tulení pásy.
„Ježíšek naštěstí počítal s tím, že se vleky uzavřou, takže nadělil dětem skialpinistické lyže. Chystáme se jít po sjezdovce ve Svatém Petru nahoru na Přední Planinu."

Lyžařské areály jsou mimo provoz, přesto do Krkonoš přijelo dost turistů

Obují lyže a vyráží nahoru. Mezitím přijíždí na běžkách Petr Šindelář, který nelituje, že dopravní zařízení nejsou v provozu.
„Dá se běhat po horách. Já jsem včera běžel po hřebeni, ale hodně foukalo, tak jsem se musel vrátit. Hory jsou hezké vždy, nemusí se jen jezdit na vleku."

Čtěte také

Turisté se shodují v tom, že jim chybí restaurace, kam by zašli na jídlo nebo se na chvíli zahřát.
„Je to příjemné, když se máte kde ohřát. Člověk je celý den venku a teď to bohužel nejde."

Ti co okénko otevřené mají přiznávají, že tržby jsou velmi malé, přesto prý hodlají vydržet.

„Doufáme, že nám pomůže i počasí. Má chumelit. Určitě je to na horách lepší, než sedět doma v Praze v zavřeném bytě. Zajít si s dětmi zabobovat jako rodina. Takže doufáme, že aspoň někdo přijde," věří provozní restaurace v centru Špindlerova Mlýna Miroslava Kozáková.

Čtěte také

Nebýt opatření, nebylo by tady pravděpodobně pomalu kde za parkovat, hemžilo by se to tu lyžaři.

„Bylo by tu čtyři až pět tisíc lyžařů, kteří by jezdili na různých sjezdovkách, aktuálně se tu pohybuje pár pěších," říká obchodní manažer skiareálu Adam Svačina.

Podle něj se veškerý čas využívá, tedy pokud to počasí dovolí, na výrobu technického sněhu a na přípravu svahů.
„Pracujeme na tom, abychom byli připraveni s co největším počtem kilometrů sjezdovek jakmile nám vláda znovu umožní otevřít areál."

Spustit audio

Související