Lukostřelba vás přinutí soustředit se jen na své tělo. V klubu Chiméra trénují i hradecké Amazonky

22. červenec 2020

Sport, který můžete provozovat za každého počasí, to je lukostřelba. Teď v létě je to činnost, která může aktivně doplnit třeba vaši zaslouženou dovolenou a volný čas.

Redaktorka Eva Boudová se zašla podívat do královéhradeckého lukostřeleckého klubu Chiméra mezi luky a samozřejmě především mezi terče.

Čtěte také

Jsem na královéhradecké lukostřelnici. Je slyšet typický svištivý zvuk a vidím zásah do terče. Tedy panuje spokojenost?

„To není vždy nejdůležitější, zásah do terče. Spíš je krásné dobře provést samotný výstřel. Protože lukostřelba je činnost opakující se. A to, že se jeden šíp náhodně trefí, není podstatné. Až to střelec zopakuje desetkrát za sebou, tak to bude teprve to pravé ořechové," říká trenér hradeckých lukostřelců Pavel Urban.

Lukostřelba vyžaduje spoustu trpělivosti. Ovšem i spoustu trpělivosti trenérů.
„Ano. Ale to bude všechno dobré."

Čtěte také

„Člověk tu chvíli není a hned toho spoustu zapomene. Začala jsem na lukostřelbu chodit zhruba před rokem. Docházím sem asi tak jednou týdně. Bohužel, nemám na to víc času. A přes zimu je to také trošku složitější. A jak jde dohromady spojení žena a luk? Já si myslím, že v tom není vůbec žádný problém," usmívá se Lída, jedna z lukostřelkyň.

„Máme tady spoustu šikovných děvčat. Dokonce jsou některé i šikovnější než kluci. Lukostřelba je v podstatě práce s nějakým zařízením a řízením mozku provést správně technicky výstřel. Je to především o disciplíně. Nemůžete to dělat jen tak na oko, cokoliv se při lukostřelbě udělá špatně, tak se projeví na výstřelu šípu," doplňuje Pavel Urban.

Koncentrace a psychika hrají pro lukostřelce zásadní roli

„Mozek řídí jednotlivé pohyby. Lukostřelec využívá svalové partie a musí poskládat kosti v rukách tak, jak je běžně moc nepoužívá. Mezilopatkové svaly a tak podobně. Jedna věc je se k tomu vůbec dostat, aby to člověk dokázal zapojovat. A druhá věc je pořád tuto svoji činnost řídit a mít pod kontrolou," vysvětluje Pavel Urban.

Lukostřelbu si vyzkoušela i redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové Eva Boudová

Odpočine si vůbec mozek při lukostřelbě?
„Určitě. To je jeden z důvodů, proč sem chodím. Nejsem úplně ten typ, který by se rád účastnil závodů. Ale jedu si zastřílet po práci, kde je velký stres. Tady musím vypnout mozek z běžného života a soustředit se jen na vlastní tělo," dodává Lída.

autoři: Eva Boudová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.