Loutek je dost, chybí ale herci. Českoskaličtí ochotníci hledají nadšence s láskou k divadlu a dětem

15. leden 2022 08:15

Ochotnickému spolku v České Skalici chybí loutkoherci. Soubor Raraši má jen dva stálé vodiče loutek a ti na nastudování celých představení nestačí. Přitom jde podle stávajících členů o zajímavou zkušenost, loutkoherci totiž pracují s unikátní sbírkou několik desítek let starých loutek. Některé z nich jsou i větší než půl metru. 

Divadlo mnoha loutek, ale pouze několika herců. Eva Švarcová a Petr Škrdla. „Já jsme hrával loutkové divadlo někdy v letech 1970 a 1971 jako žák sedmé třídy. V roce 1989 potom tady v České Skalici zanikl závodní klub a loutky se ztratily.

Čtěte také

Ale nedávno se zase našly. „Divadlo se rozebralo, to jeviště už nikdo nenašel, ale loutky jsou opravdu téměř všechny, jen Honza nám chybí.

Eva Švarcová se s láskou dívá na vyrovnané loutky. Je jich docela hodně. „Je jich asi 40. Ale hrajeme jen my dva. Máme ještě holčinu, která je teď v deváté třídě. A to je všechno.

Dá se vůbec hrát jen ve třech?

„Je to dost málo, ještě bychom někoho potřebovali. Tak jednoho či dva loutkoherce. To už by se potom dalo hrát, protože pokud je teď rolí potom víc, tak aby se to dalo všechno dohromady.

Čtěte také

Co musí takový loutkoherec umět, aby mohl loutky vodit? „Loutkoherec musí umět úplně všechno. Musí umět vodit loutky, musí si herci také udělat kulisy k představení. Musí být také švadlenka, to je zase doména tady Evy. Ono se to nezdá, ale takový čert i něco váží. A když se potom s ním má člověk natahovat, tak je to poměrně dost fyzicky náročné.

„Já si ale nemyslím, že potřebujeme někoho, kdo musí umět všechno. Je tu zapotřebí člověk, který bude mít především lásku k divadlu a dětem. A který je tomu ochoten věnovat trochu svého volného času. Jestli o to bude mít zájem, tak potom už se dá naučit všechno, říká s úsměvem Eva Švarcová.

Ochotnickému spolku v České Skalici chybí loutkoherci

Některé z loutek teď čeká restaurátorský zásah. Českoskaličtí loutkoherci by s nimi měli začít zkoušet v nejbližší době.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související