Lidé s postižením pomáhají s předvánočním úklidem. Úklidová firma Láry Fáry má plné ruce práce

17. prosinec 2021 08:22

Úklidová firma Láry Fáry sociálního podniku Pferda v Rychnově nad Kněžnou, který zaměstnává lidi s mentálním a duševním onemocněním, má před vánočními svátky plné ruce práce. Vedení podniku eviduje oproti minulému roku výrazný nárůst zakázek. Klienti pracují jak ve firmách, tak třeba i společných prostorách bytových domů nebo jednotlivých domácnostech. 

Čtěte také

„Domluvili jsme se, kdo co bude dělat. Takže já udělám sklepy. A ráda,“ říká Naďa, která uklízí doslova s úsměvem. „No, jak kdy. Podle nálady. Ale mám moc ráda naši asistentku Moniku Tomanovou i všechny ostatní okolo.

Naďa právě odešla s kbelíkem a koštětem do sklepa. Teď před Vánocemi je té práce více než obvykle. „Je to tak. Máme v předvánočním čase hodně práce. Chodíme uklízet i do bytů, když si nás pozvou. Máme rozpis, kam jdeme uklízet a každý den jsme někde, říká asistentka.

Kolik lidí se podílí na těchto úklidech?

Čtěte také

„Celkem máme asi 50 zaměstnanců. Já tady mám dnes tři lidi a někdo také chybí nebo jsou i někteří nemocní. Takže někdy se sejdeme třeba i jen dva a musíme se s tím poprat. Záleží, kdo přijde. Pokud někdo chybí, tak ho musíme nahradit a zavolat někoho jiného. Občas se to stává.

Do dveří nakoukla paní Matějková, která bydlí v tomto bytovém domě. S úklidem těchto klientů má letité zkušenosti. „Když jsme uklízeli sami, tak někdo uklízel a druhý ne. Ale teď je to úplně perfektní. Sama jsem se tomu dlouho bránila, ale jsem moc ráda, že tito lidé na úklid k nám chodí. Protože jsem už v letech a když je třeba sníh, tak se to dovnitř nanosí. Teď jsem s tím nadmíru spokojená.

Lidé s postižením pomáhají s předvánočním úklidem. Úklidová firma Láry Fáry má plné ruce práce

Poslední úklidy firma Láry Fáry sociálního podniku Pferda jsou v Rychnově nad Kněžnou naplánované na 22. prosince.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související