Libuše Švormová dodala svým hlasem neopakovatelný půvab legendární markýze Angelice

26. listopad 2018

Jednohubky Tomáše Magnuska hostily tentokrát v naší radiokavárně u mikrofonu herečku Libuši Švormovou.

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM, poté nastoupila na DAMU, kterou absolvovala v roce 1959. Její herecká kariéra začala v divadle v Pardubicích, od roku 1961 pak byla více než třicet let členkou hereckého souboru Městských divadel pražských, dnes hraje pohostinsky v zájezdových představeních.

Již v roce 1959 se objevila ve filmu, a to hned ve čtyřech rolích. Také v dalších letech hrála minimálně v jednom filmu ročně, nicméně přes obdiv divadelních kritiků a chválu jejího kultivovaného hereckého projevu nedostala nikdy větší roli. V devadesátých letech Švormová filmování a práci pro televizi výrazně omezila.

Libuše Švormová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Tomášem Magnuskem

Libuše Švormová účinkovala také v rozhlase, neméně významné je její působení v dabingu. Zde je nutno připomenout legendární ságu o markýze Angelice ze 60. let, jíž Švormová svým hlasem dodala neopakovatelný půvab.

V roce 2005 získala Libuše Švormová Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V současnosti je také členkou Herecké asociace a pracuje pro Nadaci Život umělce.

autoři: Milan Baják , Tomáš Magnusek
Spustit audio