Libuše Švormová dodala svým hlasem neopakovatelný půvab legendární markýze Angelice

Libuše Švormová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
Libuše Švormová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jednohubky Tomáše Magnuska hostily tentokrát v naší radiokavárně u mikrofonu herečku Libuši Švormovou.

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM, poté nastoupila na DAMU, kterou absolvovala v roce 1959. Její herecká kariéra začala v divadle v Pardubicích, od roku 1961 pak byla více než třicet let členkou hereckého souboru Městských divadel pražských, dnes hraje pohostinsky v zájezdových představeních.

Již v roce 1959 se objevila ve filmu, a to hned ve čtyřech rolích. Také v dalších letech hrála minimálně v jednom filmu ročně, nicméně přes obdiv divadelních kritiků a chválu jejího kultivovaného hereckého projevu nedostala nikdy větší roli. V devadesátých letech Švormová filmování a práci pro televizi výrazně omezila.

Libuše Švormová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Tomášem Magnuskem

Libuše Švormová účinkovala také v rozhlase, neméně významné je její působení v dabingu. Zde je nutno připomenout legendární ságu o markýze Angelice ze 60. let, jíž Švormová svým hlasem dodala neopakovatelný půvab.

V roce 2005 získala Libuše Švormová Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V současnosti je také členkou Herecké asociace a pracuje pro Nadaci Život umělce.