Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem

15. červenec 2017
Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Pochutná si na hovězím mase, nepohrdne slepičkou ani hlodavcem. Arkis je nový samec levharta perského. Levharti žijí v Africe i v Asii a jejich největším nepřítelem je lovec. Za atraktivní kožešinou se ale často skrývá smrt této elegantní šelmy.

Leharti jsou samotářská zvířata. Pokud byste chtěli vidět celou skupinu venku, zdržte se v královédvorské ZOO do podvečerních hodin. Vyplatí se to!

Areálem prochází méně lidí, je tam větší klid a je to čas, kdy tato zvířata opouštějí úkryty a vydávají se za potravou.

Arkise a jeho dvě samičky vám představí zooložka Gabriela Linhart a reportérka Dana Voňková.

Čtěte také

Levhart je statná kočkovitá šelma s velkou hlavou, středně dlouhými končetinami a dlouhým ocasem. Podobá se jaguárovi, který je však robustnější.

Jako jedna z mála velkých kočkovitých šelem se zdržuje často v korunách stromů, kam si vynáší kořist a ukrývá si ji tam před dalšími predátory, například před lvy a hyenami.

Má velkou sílu a je schopen vytáhnout na strom zvíře podstatně těžší, než je on sám. Jeho kořistí se mohou stát antilopy, gazely, divoké ovce, kozy nebo prasata.

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Na vyhlédnutou oběť útočí ze zálohy a z co nejkratší vzdálenosti. Občas si na kořist počíhá i na stromě. Prchající oběť málokdy pronásleduje na delší vzdálenost. Krátkodobě je schopen běžet rychlostí okolo 60 km/h.

Je to samotářské zvíře. Pokud jsou pozorovány skupinky levhartů pohromadě, jde téměř vždy o samici s mláďaty nebo o pár v době páření.

Jedná se spíše o nočního živočicha.Velkou část dne tráví odpočinkem, mezi jeho nepřátele a konkurenty patří lvi, hyeny, tygři, psi hyenoví,vlci a paviáni.

Levhart symbolizoval sílu, divokost, eleganci a lstivost. Je jedním z heraldických zvířat, objevuje se na některých státních znacích. Spolu se lvy a tygry se právě levharti nejčastěji stávají lidožrouty. Žijí v Africe i v Asii.V některých zemích byli levharti vyhubeni.

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem