Letošní státní maturity na středních školách jsou kvůli pandemii koronaviru v mnohém jiné

2. červen 2020 07:54

Desítky tisíc maturantů mají za sebou první den didaktických testů, tedy společné části státních maturit. Zkoušky začaly matematikou a volitelným cizím jazykem, dnes pokračují testem z češtiny. To vše za přísnějších hygienických podmínek a bez ostatních studentů.

Čtěte také

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie v Náchodě je nezvykle tichá. Kromě maturantů a některých pedagogů je totiž budova prázdná. Ožívá až ve chvíli, kdy část studentů opouští třídu po první části didaktických testů.

„Mám ze sebe celkem dobrý pocit, že jsem to zvládla. Doufám, že projdu," popisuje svoje pocity po zkoušce z matematiky Marie.

Na chodbě školy už má na sobě roušku. Ve třídě ji mít nemusela, stejně jako učitelka Zita Chládková. Ta ji ale přesto měla nasazenou celou dobu.
„S ohledem na žáky jsem si ji nechala."

02328694.jpeg

Maturity jsou letos vzhledem k pandemii koronaviru bez písemné části. Ne všichni to ale přivítali s nadšením, mezi takové patří například student Filip.
„Já bych tedy raději bral onu písemnou část. Protože se na ní dá nahnat dobrý průměr do ostatních známek. Co jsme se bavili, tak by většina studentů raději brala písemnou část."

Dnes maturity pokračují češtinou

Maturitní zkoušku z jazyka českého musí absolvovat všichni. Některé studenty následně ještě čeká didaktický test z volitelného cizího jazyka, říká to ředitelka školy Věra Svatošová.
„Samozřejmě s rouškou a dezinfekcí. Ale jinak se ten režim moc nezmění, protože víceméně nikdo jiný do školy nemá přístup."

Čtěte také

V příštích týdnech budou v náchodské škole maturity pokračovat ústními zkouškami.

I ty poznamenají přísnější hygienická opatření, potvrzuje to zástupkyně ředitelky Šárka Posnarová.
„Nejvíc budou odlišné v tom, že studenti nebudou mít společné slavnostní zahájení a ukončení. Protože tam by se jich potkalo víc. Proto jsme od tohoto upustili. To znamená, že normálně začnou zkoušku a budou se potkávat jen ve čtveřici či pětici, jak budou maturovat. Budeme mít čtyři potítka oproti stávajícím dvěma."

Na Střední průmyslová škole stavební a Obchodní akademii v Náchodě dokončí studenti maturitu nejpozději pětadvacátého června, v jiných školách budou ale ještě pokračovat v první polovině července.

Spustit audio

Související