Letos poprvé začalo s pomocí veřejnosti celostátní sčítání denních motýlů, kteří z naší přírody mizí

4. červen 2024 09:40

Začalo celorepublikové sčítání denních motýlů. Potrvá až do konce týdne a zapojit se může každý, kdo si najde půl hodiny času na procházku po louce nebo parku. Na jedno z prvních sčítání se vypravil s mikrofonem i reportér Tomáš Lörincz.

S Davidem Čípem, jedním z hlavních organizátorů této akce, jsme teď na louce u Jaroměře.

Čtěte také

Proč zrovna tady? „Protože z hlediska motýlů je tohle jedna z nejlepších luk co v Jaroměři máme. Bohužel, dnes je vzácná už jen tím, že zde vůbec nějací motýli jsou. A důvod, proč tomu tak je, že se jedná o část bývalého vojenského prostoru, kde dosud jezdí tanky. Takže terén je narušovaný a pestrý, je zde nejrůznější mozaika stanovišť.“

Přišli jsme na louku a hned vidím jednoho motýla. Za chvíli přilétl další. Co to vidíme? „Teď kolem nás létají modrásci. A tam dál bude nejspíše okáč oháňkový.

Pojďme se podívat, jak vlastně ono samotné sčítání motýlů vypadá. David Číp má v ruce síťku na motýli na teleskopickém držadle. „Pokud máme k dispozici entomologickou síťku, tak pak je to samozřejmě o to jednodušší, protože se motýli daleko lépe určují. Ale není to nutné, dnes je můžete velmi dobře určovat i s pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Jak vypadá lov motýla do sítě?

„Procházíte terénem, musíte tedy být v místech, kde vůbec nějací motýli jsou, a můžete se pustit do lovu. Zaznamenávání druhů spočívá v tom, že procházíte ta místa, kde může být motýlů více, tedy kde není tolik trav a hodně to kvete. Půjdeme tam, kde jsou kvetoucí rostliny. Tam je největší šance motýli potkat.

Čtěte také

Do sčítání se letos poprvé může zapojit i veřejnost, včetně dětí a škol. Co když žádné motýli neuvidí? I tohle ale pro vás může být důležitá zpráva. „Přesně tak. I ta negativní informace je velmi důležité zjištění. Dokonce se může stát, že většina těch zjištění bude o tom, že lidé prostě už žádné motýli nenašli.

David Číp roztáhl teleskopický držák entomologické síťky. Ale motýl mezitím zmizel. „Když nejste dostatečně rychlí a pohotoví, tak motýl uletí. Můžete ale sledovat, kam letěl, jít za ním a zkusit jej vyfotografovat znovu.

Pár rychlých kroků a máme modráska. „Je to modrásek jehlicový, který je v současnosti jedním z nejběžnějších. Ale bohužel, i tento druh nám v přírodě ubývá. Například kolegové v Rakousku nám říkali, že na mnoha místech už nemají ani tohoto.

Čtěte také

Teď se úplně nabízí myšlenka, že tato akce sčítání motýlů a zapojení veřejnosti není jen kvůli tomu, aby lidé sečetli motýly, ale aby si opravdu uvědomili, že z přírody mizí a ubývá jich. „Je to tak. To je jedno z hlavních poslání této akce. Aby se lidé přesvědčili na vlastní oči, že příroda je čím dál chudší a nezlepšuje se to.

„A pokud s tím chceme něco udělat, tak je vážně nejvyšší čas. Také na to se zaměřujeme, abychom ukazovali cesty, jak to jde, říká ekolog David Číp.

Do sčítání motýlů se můžete zapojit i vy, a to až do konce tohoto týdne. Výsledky potom zadáte na webovou stránku www.motylipulhodinka.cz.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související