Lemurek ve dvorském safari parku. Rodiče Sako a Greta se pečlivě starají o svého prvního potomka

18. září 2020 19:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mládě lemurů

Dnes se v Safari parku Dvůr Králové vypravíme za poloopicemi a jejich nejmladším mládětem. Uhodnete za kterými, když vám povíme, že je i ve vysoké trávě Madagaskaru prozrazuje černobíle pruhovaný a huňatý ocas? Ano, jsou to lemuři kata.

Vedle stálé expozice mají ve dvorském safari parku lemuři dokonce vlastní ostrov, kde se za hezkého počasí vyhřívají na sluníčku.

Čtěte také

A právě tam se zastavila redaktorka Dana Voňková se zooložkou Gabrielou Linhart a obě vzkazují, že následující hlasité až poněkud strašidelné projevy lemurů při natáčení neslyšely. Nabízejí jen malou ukázku z archivu.

Nový chovný samec Sako se v Safari Parku Dvůr Králové stal otcem svého prvního mláděte. Také pro matku Gretu jde o prvního potomka.

Lemuři kata jsou kriticky ohrožení. Jejich chovný program v rámci evropské asociace se v současné době teprve ustavuje. Cílem bude zajistit přežití lemurů v lidské péči i v dlouhodobém horizontu.

Mládě lemurů

Podle odhadu ošetřovatelů je nové lemuří mládě sameček. Pokud se to potvrdí, zamíří do polské partnerské organizace Palmiarna Walbrzych, kde žije záložní skupina samců.

Čtěte také

Rozmnožování lemurů je složité. Samice může zabřeznout pouze jediný den v roce. Do říje přicházejí na podzim a obvykle rodí v průběhu brzkého jara."Tentokrát bylo vše zpožděné, protože lemuří expozice prošla úpravami a lemuři neměli dostatek klidu," vysvětluje Gabriela Linhart.

Lemuři jsou endemiti ostrova Madagaskar, nežijí tedy nikde jinde na světě. Na tomto ostrově se rozvinuli do nebývalého množství forem a druhů a obývají tedy rozmanitá životní prostředí.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související