Lékařům v Železnici hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Sídlí v objektu, který majitel prodává

20. březen 2021 08:30

Železnice na Jičínsku staví vlastní zdravotní středisko. Nechce totiž přijít o doktory, kteří v obci dlouhodobě fungují. Jenže jejich ordinace jsou v soukromém objektu, který nyní jeho majitel plánuje prodat. Lékaři by tak neměli kde pracovat. S jakým řešením přišlo vedení obce? 

Čtěte také

„Teď betonujeme podkladový beton, chystáme to, abychom mohli udělat hydroizolace. Potom se bude pokračovat nahoru vyzdíváním," popisuje aktuální práce vedoucí stavby Tomáš Novák.

Středisko vyrůstá na kraji obce, u hlavní silnice. Dostupnost bude tedy pro pacienty dobrá. Vedení obce nechtělo riskovat, že by přišlo o lékaře, kteří tady dlouhodobě fungují.

„V současném stavu je zdravotní středisko v soukromém objektu, kde jsou praktičtí lékaři pro děti a dorost a praktický lékař pro dospělé. A tento objekt se bude prodávat," říká nezávislá starostka Dana Kracíková.

„Tak jsme se rozhodli, že to vezmeme do vlastních rukou a postavíme zdravotní středisko, které bude patřit městu. A budeme pronajímat ordinace praktickým lékařům."

Železnice na Jičínsku staví vlastní zdravotní středisko

Ani spousta místních si nedokáže představit, že by tady dětského a praktického lékaře neměli.

„Protože tady žije spousta starších lidí a někteří by se třeba hůř dostávali do Jičína. Já si myslím, že je to dobře, že tady máme lékaře. Určitě lepší, než cokoliv jiného," říká paní Naďa.

Čtěte také

Souhlasí s ním také Zdeňka Somolová, maminka dvou malých dětí.
„Když je někde doktor poblíž, tak je to vždy lepší, než za ním někam dojíždět. Zejména v této situaci. Co si budeme povídat, naložit děti do autobusu, protože mají rýmu, na to je zrovna špatná doba."

Pokud by tu zdravotní službu neměli, museli by lidé dojíždět do Jičína.

Středisko má být dostavěno koncem roku a začít fungovat by mělo v lednu 2022.

„My jsme taková trošku jako vesnička středisková, takže sem jezdí pacienti z širokého okolí, Dohromady tady mají lékaři registrováno asi 3 000 pacientů, což je poměrně hodně. Myslím si, že pokud by ti lidé měli někam dojíždět, že by to byl pro ně problém," dodává starostka Dana Kracíková.

Celkové náklady se podle ní vyšplhají ke 12 milionům korun, polovinu z toho pokryjí dotace.

Spustit audio

Související