Lékaři a záchranáři v Královéhradeckém kraji řeší přes léto víc úrazů. Jaké konkrétně?

12. červenec 2018 09:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecká záchranka. Ilustrační foto

Letní prázdniny jsou nejen ve znamení dovolených a odpočinku, ale také úrazů. Víc jich zaznamenávají operátoři tísňové linky 155 a následně i záchranáři a lékaři. Mezi typické problémy, které musí řešit, jsou úrazy způsobené pádem na kole.

„Záchranná služba - tísňová linka. Cyklista spadl. Srazilo jej auto?", vedoucí dispečer Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Vladimír Švába vyřizuje typicky letní hovor na linku 155.

„Počty volání za tu směnu, denní i noční je kontinuálně zhruba stejný. Akorát v těch letních měsících se opravdu setkáváme s typickými úrazy. Pro toto období jsou to cyklisti, běžci, koloběžkáři," říká Vladimír Šváb.

O letních prázdninách přibývá dětských úrazů a také zranění při různých adrenalinových sportech. „I to k tomu patří. Evidujeme i zvýšené počty aktivací letecké záchranné služby, kterou hlavně využíváme u těch závažných úrazů. V těch letních měsících je to opravdu znát a létáme víc."

První pomoc

Více úrazů zaznamenali i lékaři na emergency v královéhradecké fakultní nemocnici. Právě tam záchranka vozí pacienti s těmi nejtěžšími úrazy z celého regionu, často i vrtulníkem.

Více úrazů potvrzuje primář Jaromír Kočí: „Samozřejmě těch drobných úrazů jsou desítky a desítky denně. Co se týká těch závažných, tak když vezmu ten poslední prodloužený víkend, tak jsme každý den měli pět závažných úrazů, které musely být řešeny bezprostředně operační léčbou."

Kromě toho musí lékaři v souvislosti s hezkým počasím řešit například i více zraněných motorkářů.

Střet motocyklisty a auta

„S nástupem motorkářské sezóny, která je většinou od dubna, tak nastupují tyto nehody. V létě je toho o něco více, protože ne všichni motorkáři respektují oblečení, které by mělo na motorce být, jezdí jen s helmou bez jakýchkoliv dalších ochranných prostředků. A je to samozřejmě dáno i tím, že jezdí po silnicích víc svátečních řidičů, je větší doprava na dovolenou a tak dále," doplňuje Jaromír Kočí.

Na emergency fakultní nemocnice ale během léta přichází víc lidí i s angínami nebo různými virózami.

autoři: Milan Baják , ova
Spustit audio

Související