Laskavost, smysl pro humor a skromnost. To jsou vlastnosti vítězů ankety Šarmantní osobnost roku

2. říjen 2023

Rok se s rokem sešel a mílovými kroky se opět blíží galavečer rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku, na kterém budou vyhlášeny výsledky. Naším hostem je proto Lada Klokočníková, nejen vedoucí programu a moderátorka magazínu Šarm, pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové, ale také osoba, který stojí za vznikem této již tradiční a populární akce. 

Je to neuvěřitelné, ale před námi je vyhlášení výsledků už 27. ročníku Šarmantní osobnosti. Tak zkusme maličko zavzpomínat na ty předchozí akce?
Udělali jsme dobře, že jsme před lety s touto anketou přišli. Potvrzují nám to stále pozitivní a krásné reakce posluchačů. Začínali jsme v roce 1996, tenkrát jsme si řekli spolu s Ivanem Hoffmanem, což byl takový pravidelný guru pořadu Šarm přes módu, že vyzveme posluchače, aby nám napsali své tipy, kdo je podle nich šarmantní. Kdo disponuje tímto kouzlem osobnosti. A setkalo se to s velkým ohlasem. Z původního týdne byl měsíc, pak několik měsíců a teď už je to celoroční anketa.

Čtěte také

První oceněnou Šarmantní osobností byl Marek Eben.
Ano, a Marek Eben se nám tenkrát svěřil, že to byla jeho vůbec první cena. A vezměte si, kolik dalších ocenění za těch 27 let následně obdržel. Já jsem si dělala takovou statistiku a zjistila jsem, že celkem za ty roky vyhrálo anketu 17 mužů a 9 žen. Z toho bylo 12 herců či hereček, 5 zpěváků nebo zpěvaček, 3 lékaři. A také takové renesanční osobnosti jako Zdeněk Svěrák, Jiří Suchý nebo už zmíněný Marek Eben. Dále jeden režisér, to byl Zdeněk Troška. I státní zástupce Miroslav Antl a také dendrolog Václav Větvička či publicista Jan Petránek.

Co tedy tyto lidi spojuje, kromě toho, že to jsou všechno Šarmantní osobnosti? Možná proto vyhrávají více muži, že když řekneme šarm, tak si představíme spíše chlapa?
Já si spíše myslím, že je to proto, že v této anketě hlasují hodně ženy. A ženy právě většinou navrhují šarmantní muže. A co tyto šarmantní lidi spojuje? Mají na prvním místě svoji zajímavou práci, která je navíc pro ně také životním koníčkem. A vždy jsou to také odborníci na svém místě. Pokud mají rodinu, tak pokaždé ji nezapomenou také zmínit. A která také přispěla k tomu, že se stali úspěšnými ve svém oboru. Dále pomáhají hodně druhým při nejrůznějších charitativních projektech. Platí to i pro letošní nominované. A co se týče povahových rysů, tak většinou je u nich na prvním místě laskavost, dále smysl pro humor a nepředstíraná skromnost. Tak jsme je vždy všechny poznali na galavečeru při předávání cen.

Za ty roky vyhrálo anketu 17 mužů a 9 žen. Z toho bylo 12 herců či hereček, 5 zpěváků nebo zpěvaček, 3 lékaři i renesanční osobnosti.
Lada Klokočníková, vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ovšem šarm je něco, co se nedá naučit a nějak získat. Ten musí v člověku přirozeně být. Někdy stačí, aby taková osoba vkročila do místnosti a promluvila. A všichni si řeknou, ano, to je charizmatický a šarmantní člověk.

Čtěte také

Na který ročník Lado ty osobně nejraději vzpomínáš?
Možná hned na ten první s Markem Ebenem. Protože tenkrát hodně pršelo, doslova lilo jako z konve, a Marek přijel s úsměvem a bez nároku na jakýkoliv honorář. Na rameni měl kytaru a my jsme jej s Mirkem Vaňurou, na kterého nemohu zapomenout, protože to je duše této ankety, přivítali. Byla to klubová nahrávka a prožili jsme opravdu nádherný večer. Marek si to tak trochu odmoderoval sám, protože už ho to bavilo. Tedy na to vzpomínám moc ráda. A potom třeba Zdeněk Svěrák byl úžasný. Zkrátka každý ten ročník měl své.

Nesmíme zapomenout ani na ročník, kdy zvítězil Karel Gott.
Ano, byla tam s ním na jednom pódiu i Lucie Bílá a Jitka Zelenková. Dále Michal Horáček recitoval. Ovšem Český rozhlas Hradec Králové si nesmírně cení všech hostů, kteří na naše pozvání neváhali do Hradce Králové přijet. Mnozí bez nároku na honorář, včetně Karla Gotta. Ten přijel a velice dobře se bavil.

Čtěte také

Ještě bych chtěl nyní vzpomenout na jednu šarmantní dámu, Marii Rottrovou.
Ano, to byl rok 2005.

Tak pojďme k letošnímu ročníku. Už je tedy uzavřeno hlasování?
Ano, 30. září jsme hlasování ukončili a teď sčítáme všechny hlasy. A nebude to jednoduché, všechno spočítat. Takže ani já zatím netuším, kdo vyhrál.

Galavečer s vyhlášením výsledků začíná ve středu 1. listopadu ve 20:00 hodin v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. A na co se tedy už můžeme těšit?
Něco naši pravidelní posluchači jistě znají z našeho rozhlasového vysílání. Bude to Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vlado Valovičem, ten prostě nemůže chybět. Ale měníme vždy interprety, takže letos budou sólisty Martin Chodúr a Andrea Zimányiová, to je slovenská zpěvačka. Možná někteří vědí, že vyhrála první ročník celoslovenské soutěže Francouzská píseň. Ale kromě nádherných šansonů je schopna zazpívat úplně všechno. Dlouhá léta také spolupracovala s Vašo Patejdlem a má nazpívané jeho hity. Takže si myslím, že jistě dojde i na vzpomínku na tohoto skvělého muzikanta.

Už zbývá jen dát dohromady scénář galavečera, obvolat všechny nominované a účinkující a rozeslat pozvánky partnerům a hostům.
Lada Klokočníková, vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vyhlašovat se bude nejen hlavní cena, titul Šarmantní osobnost roku, ale také cena v internetovém hlasování. To je něco maličko jiného. Hlasování proběhlo na našich webových stránkách a tam už jsou tedy konečné výsledky k vidění.
Ano, tam už je to jasné. Internet je vždy transparentní a je možné tam hlasování sledovat veřejně. Tam tedy zvítězila s velkým náskokem zpěvačka Lucie Bílá. Máme ještě další možnosti hlasování, pomocí e-mailu či SMS zprávou, a také klasickou poštou. To vše bude zahrnuto do celkové hlasování. A pak udělíme ještě jednu cenu a tou bude Mimořádná cena Šarmu. Hlavní cenu potom získá ta osobnost, která bude mít nejvíce sečtených hlasů. Ta obdrží už tradičně Zlaté Slunce akademické sochařky Dagmar Štěpánkové.

Můžeme ještě zmínit další osobnosti, které se přijedou na galavečer podívat?
Očekáváme neurochirurga Vladimíra Beneše, loňského vítěze ankety, tedy úřadující Šarmantní osobnost roku. Účast přislíbil i kardiochirurg profesor Jan Pirk, který se do Hradce velmi těší. A my se těšíme na něj. Přijede také houslista Pavel Šporcl, což je také vítěz jednoho z ročníků ankety, konkrétně z roku 2014. S ním přijede i jeho žena, Bára Kodetová, která také zazpívá. A speciálním hostem bude také slavný fotograf Jadran Šetlík, který vidí všechny ty osobnosti z druhé strany fotoaparátu a jistě na téma šarmu má mnoho co říci. Dále to bude herec Jan Přeučil, již tradiční účastník galavečerů a též vítěz ankety. Ten jistě dorazí také s manželkou, herečkou Evou Hruškovou.

Je možné tedy ještě někde sehnat vstupenky na galavečer?
Samozřejmě. Na portále HKPoint.cz je možnost zakoupení lístků, dále v královéhradeckých informačních centrech. A všechny informace najdete samozřejmě na našich rozhlasových webových stránkách. Jsou tam také informace ohledně minulých ročníků, videozáznam galavečera z minulého roku. Tedy nyní už zbývá jen dát dohromady scénář galavečera, obvolat všechny nominované a účinkující a rozeslat pozvánky všem našim partnerům a hostům. Opět bude stolová úprava v kongresovém centru Aldis a začínáme ve 20:00 hodin, ve středu 1. listopadu.

Lada Klokočníková, vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové, a moderátor Jakub Schmidt

Lada Klokočníková, vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové, všechny pozvala na galavečer s vyhlášením výsledků populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku.

Spustit audio

Související