Kváskový chléb, Salon republiky bez nostalgie a Pečovatelská služba ve Vrchlabí. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Výživová poradkyně Martiny Jandová a její recept na kváskový chleba. V čem tkví jeho výhody? Kváskový chléb má nesporně několik zdravotních benefitů. Pokud trpíte refluxem nebo nadýmáním, vsaďte na kváskový chléb. Je lépe stravitelný, protože bakterie mléčného kvašení v procesu kvašení rozloží sacharidy.

Co je vlastně kvásek? Obsahuje spoustu bakterií a kvasinek, díky nimž těsto kyne a mimo jiné získává i typickou nakyslou chuť. Mezi zástupce se řadí zejména bakterie mléčného kvašení lactobacillus. Kvásek je v podstatě směs mouky a vody, která pomocí těchto mikroorganismů přirozeně kvasí.

Čtěte také

Primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová z Hradeckého demokratického klubu byla hostem Českého rozhlasu Hradec Králové. „Většinou ti, co mluví o nové totalitě, k demokracii moc velký vztah nemají. Přijde mi to až paradoxní a trošku smutně úsměvné."

„Jediným cílem a záměrem, na který bychom měli ve vedení radnice stále myslet, jsou prostě zájmy občanů Hradce Králové. Jsem člověk, který má rád práci v týmu, dokáže vnímat problémy, snad mám nějakou míru empatie i díky své předchozí práci. A za mne jsou ony osobnostní charakteristiky nejdůležitější," říká Pavlína Springerová, primátorka Hradce Králové.

Čtěte také

Vrchlabská pečovatelská služba vyhlašuje veřejnou sbírku na domácí spotřebiče a vybavení. Klientům služby už totiž část věcí dosloužila nebo je poničená. Čeho je největší nedostatek, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová. Dost věcí chybí hlavně v kuchyni. Ať už to jsou nejrůznější malé spotřebiče, ale třeba i nádobí. Talíře, pánvičky, hrnce a hrníčky.

Někteří klienti mají k dispozici kuchyňský kout, kde se učí za pomoci sociálních pracovnic vařit. Proto je také nyní zapotřebí nádobí víc. Řada věcí je nefunkčních, při nácviku se někdy stane, že se nešťastnou náhodou něco rozbije. Podle vedoucí pečovatelské služby Martiny Lukáškové je velkým nedostatkem pečící trouba. Ale naštěstí se už prý jedna dárkyně ozvala a spotřebič pracovníkům předala.

autor: baj
Spustit audio

Související