Kvalitní med z větších nadmořských výšek. V Horním Maršově se manželský pár Kučerových věnuje včelám

25. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včela

Krkonoše nejsou jen ideálním místem pro výlety a sport, ale jsou také lokalitou zaslíbenou včelařům. Ti si v nejvyšších českých horách pochvalují například čistou netknutou přírodu, díky které je podle nich pak med kvalitní.  Reportér Radiožurnálu Ondřej Vaňura zjistil, že se včelí úly čím dál víc objevují i na menších zahrádkách a krkonošských loukách.

„Pozor, ať vám včely nevletí do vlasů."
Kolik je tu vlastně úlů?
„Máme patery. Jsou silné a dnes jsem tři kontroloval. Vypadá to, že jsou dobře připraveny na zimu."

Čtěte také

Jsme na zahradě u Marie a Petra Kučerových v Horním Maršově. Opravdu je včelařství manželská spolupráce?

„Převážně je to na manželovi. Ale musí mít podporu, protože ve chvíli, kdy něco potřebuje podat, tak ráda posloužím, protože ty včeličky jsou úžasné," říká Marie Kučerová.

Teď projíždíme Horním Maršovem a přesouváme se do vyšší nadmořské výšky.
„U domu mám včely dvacet metrů ode dveří. Tam je nadmořská výška 560 metrů. A jedeme teď do výšky zhruba 700 metrů nad mořem."

Včelařství v Krkonoších zažívá rozkvět

„V okolí jsou asi čtyři tradiční včelaři, kteří to tu dělají už desetiletí. Ovšem posledních zhruba pět až deset let se objevují noví včelaři. Protože je to jednak zapotřebí, aby byly včeličky. A med je také populární. Je to komodita, která je žádaná," vysvětluje Petr Kučera.

Čtěte také

Dorazili jsme na krásnou krkonošskou louku. Stojí tu na první pohled nenápadná dřevěná chatka.

A je tu také cedule s nápisem: Petrův včelín.
„Tady mám svoji radost. Když sem přijedu, podívám se, jak tu včeličky létají a je to prostě nádhera. Když slyšíte to úžasné bručení, to je zkrátka hudba včel."

Petr Kučera hned ještě doplňuje:
„Mám to zabezpečené, protože loupeživí rytíři kradou včely. A kradou je všude, i v Krkonoších. Uvnitř je krásná vůně včel, medu, vosku a propolisu. To je nádhera. Mám tu i včelařský oblek, protože nejsem tak dlouholetý a zkušený včelař, abych chodil ke včelkám v tričku."

Kočovné rámy na včelí farmě Rokytník

Petr dlouhá léta pracoval v Krkonošském národním parku a tak dobře ví, v čem je zdejší med specifický.
„Včely mají tu snůšku na bylinách a rostlinách. Nejsou tu žádná veliká pole a lány, které by se chemicky ošetřovaly. Je to takový můj krásný a skvělý koníček na důchod."

Manželská souhra Marie a Petra Kučerových při chovu včel funguje nadále. I díky tomu, když je dobrý rok, vyprodukují až 200 kilogramů medu.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.