Kus hradu, kus zámku i kus středověké zříceniny, to všechno je Pecka! Usmívá se kastelán Jan Murdych

12. červenec 2023

Naším hostem je Jan Murdych, kastelán hradu Pecka. A právě hrad Pecka je specifický tím, že jako jeden z mála hradů nebyl nikdy dobyt husity. Je to skutečně tak?

Nebyl, oni ho ale husité opravdu obléhali. Sirotci ale Pecku nedobyli. Ona se k tomu váže taková krásná pověst, kdy se na hradě údajně uspořádala veselka v době, když už obyvatelům hradu hrozilo vyhladovění. Prostě udělali si opulentní párty a obléhající vojáci viděli, že tam je zásob ještě strašně moc a nemají šanci Pecku vyhladovět a dobít. Tak to vzdali.

A je to pravda?
Těžko říct. My jsme ve středověku na Pecce nebyli. Tedy je to jen pověst, ale jak se říká: na každém šprochu, pravdy trochu.

Z Pecky by měla vést tajná chodba, jako už to na hradech a zámcích bývá. Ale zatím jsme ji nenašli. To ale neznamená, že neexistuje.
Jan Murdych, kastelán hradu Pecka

Jak to vlastně s Peckou je? Je to hrad či zámek? Je to specifické místo.
Má asi od každého něco. Dlouho to byl hrad, samozřejmě velký gotický, rozsáhlý královský hrad. Ale pak se Pecka postupem času různě přestavovala až za doby Kryštofa Haranta, jejího nejslavnějšího majitele, se stala zámkem. Byla tam čtyři velká obytná křídla, už nebylo zapotřebí mít obranné prvky na zámku, byl to objekt už více nachystaný pro bydlení.

Čtěte také

Ale i zámek pak zchátral.
Vyhořel a potom ho místní lidé rozebrali. Takže ze zámku, co býval hradem, se stala zřícenina. Ovšem pak ji zase místní občané začali na začátku 20. století opravovat, a teď jsme prostě hrad Pecka. Ale máme v sobě kus hradu, kus zámku a kus středověké zříceniny.

Co se tedy historicky dochovalo?
Na hradě jsou patrné i nejstarší stavební slohy, gotika, staré gotické sklepy, původní gotické zdivo. Ale je v tom hrozný zmatek, protože se prostě kus zdi někde odboural a na to se přistavělo znovu něco jiného. Stavební vývoj tam byl opravdu překotný.

Prostě Pecka změnila snad každých 50 let dost výrazným způsobem svůj vzhled. A dnes nám tam stojí jedna velká budova, jedno křídlo, což je pozůstatek harantovského paláce. To byla jedna z obytných budov za Kryštofa Haranta, to je přístupná veřejnosti jako jedna z turistických prohlídek. A pod palácem je také renesanční sklepení, kam vede druhá prohlídková trasa.

Čtěte také

Údajně je na hradě Pecka podzemní chodba, která je široká pro celý kočár s koňmi. Je to tak? Nebo je to další z pověstí?
Jak jsem už říkal, na každém šprochu trochu pravdy. Z Pecky by měla vést tajná chodba, jako už to tak na hradech a zámcích bývá. Ovšem zatím jsme ji ještě nenašli, i když jsme se o to několikrát snažili, i naši předchůdci. Tedy těžko říct, ale máme na hradě opravdu hlubokou studnu, ta je přes 50 metrů hluboká.

A ta je trošku prozkoumaná. V 70. letech minulého století tam probíhal výzkum, ale pak byl zastaven. Od té doby tam nikdo žádný větší výzkum nedělal, pravděpodobně už asi není ale potřeba, protože možná tenkrát narazili na úplné dno a už nic víc objevit nemůžeme.

Perla celého Podkrkonoší, to je unikátní hrad se zajímavým názvem Pecka

Ale pověsti vyprávějí o tom, že z Pecky opravdu vede tajná chodba, některé verze jsou dokonce tak nebojácné, že tajná chodba vede až na Kumburk a do Miletína, což jsou poměrně daleké lokality. Střízlivější verze hovoří o tom, že chodba vede do packovského kostela, což už je relativně uvěřitelné. Ale prostě jsme ji nenašli, což neznamená, že by na Pecce tajná chodba nebyla.

Kastelán hradu Pecka Jan Murdych

Celý rozhovor s kastelánem hradu Pecka Janem Murdychem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.