Kůrovci vyhovuje sucho. Co může výrazně pomoci v boji s tímto škůdcem? Zase počasí. Ale deštivé

Horské smrčiny se na Šumavě
Horské smrčiny se na Šumavě

Současné suché počasí znamená velké starosti pro majitele lesů. Smrkové porosty totiž ve velkém napadá kůrovec. Situace se na jednotlivých místech republiky liší, v Královéhradeckém kraji, a konkrétně v okolí Náchoda, je ale podle části odborníků téměř kritická.

„Za posledních pět, nebo dokonce deset let je ten stav, z mého pohledu, nejhorší," právě takhle popisuje současnou kůrovcovou kalamitu Aleš Balcar z odboru životního prostředí městského úřadu v Náchodě.

Podle něj to přitom platí nejen pro oblast Náchodska, ale i velkou část Královehradeckého kraje: „Ta situace se může zhoršovat. Kůrovec se může rozšiřovat víc a víc a vlastníci lesů budou muset likvidovat svoje smrkové porosty."

Čtěte také

Situaci navíc zhoršuje to, že se v poslední době kromě tradičního kůrovce, tedy přesněji řečeno lýkožrouta smrkového, hromadně rozšířil také lýkožrout lesklý a severský.

Co nejrychleji ty stromy pokácet a odklidit z lesa.Josef Hašek z Lesů města Náchod k boji s kůrovcem

„Kůrovec smrkový se víceméně pouštěl do kmenové části stromů, zatímco ten severský a lesklý kůrovec napadá vrchní část stromu, tedy korunu a tam začíná ten strom odcházet," vysvětluje Josef Hašek z Lesů města Náchod, podle kterého lýkožrout lesklý a severský navíc napadá kromě starších vzrostlých smrků i bohužel mladší stromy.

Šumava - les poškozený kůrovcem a paseky po následné těžbě

Jedinou účinnou obranou je přitom likvidace napadeného lesa
A právě to je v poslední době problém. Neplatí to pro velké společnosti jako Lesy ČR nebo lesy patřící městům a obcím, ale především pro soukromníky.

Ti totiž často o svůj les pečovat neumí, a nebo péči zanedbávají.

Dřevo napadené kůrovcem

„Nechtěl bych to paušalizovat, protože jsou zodpovědní i méně zodpovědní vlastníci lesů. Ale je pravda, že takovou situaci velmi často řešíme," potvrzuje výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Soukromé lesy totiž často sousedí s těmi státními nebo obecními a kůrovec následně napadá i je.

Jediné co může v boji s kůrovcem výrazně pomoci je tak déletrvající deštivé počasí.