Kůrovci vyhovuje sucho. Co může výrazně pomoci v boji s tímto škůdcem? Zase počasí. Ale deštivé

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Horské smrčiny se na Šumavě

Současné suché počasí znamená velké starosti pro majitele lesů. Smrkové porosty totiž ve velkém napadá kůrovec. Situace se na jednotlivých místech republiky liší, v Královéhradeckém kraji, a konkrétně v okolí Náchoda, je ale podle části odborníků téměř kritická.

„Za posledních pět, nebo dokonce deset let je ten stav, z mého pohledu, nejhorší," právě takhle popisuje současnou kůrovcovou kalamitu Aleš Balcar z odboru životního prostředí městského úřadu v Náchodě.

Podle něj to přitom platí nejen pro oblast Náchodska, ale i velkou část Královehradeckého kraje: „Ta situace se může zhoršovat. Kůrovec se může rozšiřovat víc a víc a vlastníci lesů budou muset likvidovat svoje smrkové porosty."

Čtěte také

Situaci navíc zhoršuje to, že se v poslední době kromě tradičního kůrovce, tedy přesněji řečeno lýkožrouta smrkového, hromadně rozšířil také lýkožrout lesklý a severský.

Co nejrychleji ty stromy pokácet a odklidit z lesa.Josef Hašek z Lesů města Náchod k boji s kůrovcem

„Kůrovec smrkový se víceméně pouštěl do kmenové části stromů, zatímco ten severský a lesklý kůrovec napadá vrchní část stromu, tedy korunu a tam začíná ten strom odcházet," vysvětluje Josef Hašek z Lesů města Náchod, podle kterého lýkožrout lesklý a severský navíc napadá kromě starších vzrostlých smrků i bohužel mladší stromy.

Šumava - les poškozený kůrovcem a paseky po následné těžbě

Jedinou účinnou obranou je přitom likvidace napadeného lesa
A právě to je v poslední době problém. Neplatí to pro velké společnosti jako Lesy ČR nebo lesy patřící městům a obcím, ale především pro soukromníky.

Ti totiž často o svůj les pečovat neumí, a nebo péči zanedbávají.

Dřevo napadené kůrovcem

„Nechtěl bych to paušalizovat, protože jsou zodpovědní i méně zodpovědní vlastníci lesů. Ale je pravda, že takovou situaci velmi často řešíme," potvrzuje výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Soukromé lesy totiž často sousedí s těmi státními nebo obecními a kůrovec následně napadá i je.

Jediné co může v boji s kůrovcem výrazně pomoci je tak déletrvající deštivé počasí.