Který náš skladatel a zpěvák se stal díky Radiožurnálu slavný ve světě? To vědí ve Dvoře Králové

2. srpen 2021 08:31
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy R. A. Dvorský

Budete-li hledat jednu největších hvězd české populární hudby pod jménem Rudolf Antonín, nejspíš neuspějete. Přidáte-li ale Dvorský, okamžitě objevíte nezapomenutelného krále českého swingu, jehož písničky a skupina Melody Boys se staly díky Československému rozhlasu známé bez nadsázky po celém světě. 

Čtěte také

Skladatel, kapelník, klavírista, zpěvák a nakladatel R. A. Dvorský odešel 2. srpna před pětapadesáti léty - a k jeho začátkům se do města nad Labem vrátila reportérka Eliška Pilařová.

Královédvorské muzeum, paní ředitelka Dana Humlová a na stole celý štůsek not. Královédvorské písničky, komponováno v letech 1914 až 16. Jsou psané ručně.
„Tohle je originální rukopis R. A. Dvorského. Jde o počátky jeho komponování. Tyto písničky jsou inspirovány Dvorem Králové, proto se také první písnička jmenuje Na podsíni. Tak se říkalo podloubí pod starou radnicí."

Notové zápisy vypadají ovšem téměř jako z tiskárny.
„Opravdu notičky vypadají jak natištěné, písmo je nádherně čitelné."

Rudolf Antonín Dvorský (1899 - 1966), Český hudební skladatel, kapelník, klavírista, zpěvák, herec. Zdroj: Person on abART archive

Vesele, rytmicky. Na hrubých lukách, to bude jistě také nějaký zdejší motiv.
„Ano, to je součást Dvora Králové nad Labem. Jde o luka poblíž řeky Labe."

Lázeň u Pilského mlýna.
„Je to tak. Pilský mlýn byl jedním v soustavě zdejších mlýnů. Bohužel už dnes nestojí."

Hned další písnička je Zvičinská.
„Když tyto skladby R. A. Dvorský komponoval, tak mu bylo nějakých 15 či 16 let. Už v té době mířil do Prahy, rozlétával se do světa. Ve Dvoře Králové se seznámil s kabaretem Červená sedma. Účinkoval s nimi, v nedaleké Jaroměři zaskakoval za jejich klavíristu. To byl takový první krok do Prahy."

Čtěte také

Dvorský měl většinou v repertoáru skladby od jiných autorů. Ale víme, že sám také skládal. Jeho orchestr měl široký záběr. Nejen tanga, valčíky a polky, ale i swing.

Evropa byla udivena, jaký se u nás hraje senzační jazz.

„Když ve 20. letech 20. století začal R. A. Dvorský vysílat v Československém rozhlase na Radiožurnálu, protože éter ještě nebyl tak přehlcen signálem a vysíláním, tak se písničky R. A. Dvorského šířily doslova do celého světa."

„Přicházely ohlasy od posluchačů z Holandska, z Maďarska, z Dánska, ze všech koutů Evropy. Tím se šířila popularita jeho hudby a jeho neuvěřitelné osobnosti," dodává Dana Humlová.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související