Krypta pod kostelem svatého Mikuláše v Jaroměři s téměř 60 mumiemi bude mimořádně o víkendu otevřena

10. září 2021 08:47
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Po mnoha letech bude zpřístupněná krypta pod kostelem svatého Mikuláše v Jaroměři na Náchodsku

Po mnoha letech bude zpřístupněná krypta pod kostelem svatého Mikuláše v Jaroměři na Náchodsku. V ní odpočívá téměř 60 měšťanů, kteří žili v 18. století. Jaroměřské mumie, jak se jim říká, jsou díky roční intenzivní práci skupiny dobrovolníků nově uložené, popsané a prostor gotické krypty je uklizený, uspořádaný a vymalovaný.

Bočním vchodem vcházíme do kostela svatého Mikuláše v Jaroměři. Jan Kočí má klíče, procházíme kostelní lodí ke dveřím do podzemí.
„Ano, vidíme vchod do krypty. Stejně jako celá krypta září novotou a bílým vápenným nátěrem."

Jak jsou schody dovnitř staré?
„Možná jako krypta. Možná jsou ale o něco mladší. Protože není jisté, jestli tento vchod sloužil hned od začátku nebo byl zřízen později, až byl zazděn ten původní, starý, který vycházel od sakristie."

Jdeme se podívat dolů

Ocitli jsme se v prostoru krypty. Byla jsem tady už jednou a to bylo v noci. Musím říct, že teď přes den je to o něco přívětivější.
„Žádným ponurým dojmem to tady nepůsobí. Je zde celkem 58 rakví, které jsou nově uspořádány. Byly vytvořeny nové regály a police, protože ty staré už hrozily zřícením a byly pouze provizorní. Uspořádání je nyní trošku jiné, protože při čištění jsme přišli na nové informace a skutečnosti. A podle toho jsme se snažili rakve uspořádat."

Čtěte také

Proč jste se teď rozhodli kryptu zpřístupnit a ukázat veřejnosti?
„Je to taková tradice už od roku 1928, kdy byla krypta naposledy upravena. Takže my jsme se do toho pustili po více než 90 letech. A zpřístupňujeme ji nikoliv pro nějakou senzaci, ale chceme ukázat, jaká byla úcta našich předků ke svým zemřelým. A jaká byla kultura pohřbívání."

„Myslím si, že je dobré vzpomenout na ty, kteří tady spočívají. Protože řada z nich se ve své době zasloužila o rozvoj města Jaroměře."

Čtěte také

Ještě je vidět i nějaký boční vchod?
„To je právě onen zmíněný původní vchod, který ústil někde u sakristie a fungoval do roku 1772. Pokud bychom vyšli po těchto schodech, tak dojdeme do kousku chodby, která zůstala zachována. A potom bychom narazili na zazdívku. Ale i tento prostor je dnes využitý pro uložení šesti rakví."

„Do soboty už provedeme jen takové kosmetické úpravy, něco přerovnáme a uspořádáme. To musíme stihnout," dodává Jan Kočí.

Po mnoha letech bude zpřístupněná krypta pod kostelem svatého Mikuláše v Jaroměři na Náchodsku

Gotická krypta s mumiemi v kostele svatého Mikuláše v Jaroměři bude mimořádně zpřístupněna v sobotu 11. září od 10:00 do 17:00 hodin.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související